Pożegnanie Simona Fourcade'a

Po biegu pościgowym w Oslo miała miejsce uroczystość pożegnania Simona Fourcade, który zdecydował o zakończeniu kariery. Choć w ostatnich latach zawodnik był wymieniany głównie jako starszy brat Martina, w swym dorobku ma medale Mistrzostw Świata, a także małą Kryształową Kulę za biegi indywidualne.

Fourcade swoje starty w Pucharze Świata zakończył na sprincie, gdzie zajął 65 lokatę, jednak oficjalne pożegnanie miało miejsce po biegu pościgowym. Dla zawodnika nie było to oczywiście łatwy moment, ze łzami w oczach podsumowywał swoją karierę i dziękował wszystkim zawodnikom, kibicom i działaczom za wspólnie spędzone lata.

 - To był trudny rok, wiele komplikacji. Na początku sezonu nie zakwalifikowałem się do pierwszej drużyny. Potem pojechałem na Mistrzostwa Świata. Ale nie wiem czy chcę dzisiaj rozmawiać o problemach, raczej, co biathlon dla mnie znaczy. Uprawiam go, od kiedy skończyłem dziesięć lat. W pokoju miałem zdjęcia Raphaela Poiree na ścianach. Myślałem sobie – kiedyś tam będę. Bardzo chciałem być częścią historii biathlonu. Nie wiem czy stałem się częścią historii biathlonu, ale biathlon jest na pewno moją historią. Najlepsze lata życia spędziłem w tej pracy – opowiedział.

Simon Fourcade spore sukcesy odnosił w młodszych kategoriach wiekowych, w dorobku ma w sumie osiem medali Mistrzostw Świata Juniorów. Trzykrotnie startował w Igrzyskach Olimpijskich, w Turynie, Vancouver i Soczi. Najlepszą lokatę uzyskał w biegu indywidualnym w Soczi, gdzie był 13. W seniorskich Mistrzostwach Świata ma w swym dorobku srebro za bieg indywidualny z 2012, a także medale srebrne i brązowy za biegi sztafetowe. W 2009 roku zdobył złoto w sztafecie mieszanej (wraz z Marie Laure Brunet). Kilkukrotnie stawał na podium zawodów indywidualnych zawodów Pucharu Świata. Najlepszy sezon w jego wykonaniu to 2011/2012, kiedy zdobył małą Kryształową Kulę za biegi indywidualne, a w klasyfikacji generalnej zajął piąte miejsce.

Fourcade zapowiedział też, że swoje dalsze zawodowe życie nadal planuje wiązać z biathlonem.

Powiązane osoby

 Francja | mężczyzna | Simon Fourcade