Skorusa, Jakieła, Guńka i Gembicka podwójnie złoci

W Kościelisku trwa Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. W środę rozegrano sprinty, w czwartek odbyły się biegi pościgowe. Podwójnymi mistrzami Polski juniorów zostali Wojciech Skorusa, Joanna Jakieła, Jan Guńka (wszyscy BKS WP Kościelisko) oraz Daria Gembicka (UKS Lider Katowice).

Strzelanie to od początku sezonu atut Wojciecha Skorusy, czyli najlepszego juniora dwóch pierwszych konkurencji tegorocznej OOM. Zarówno w sprincie, jak i w biegu pościgowym to właśnie on popełnił najmniej błędów na strzelnicy. W środę biegał jedną karną rundę, w czwartek tylko trzy. Szybsi w biegu, ale mniej celni na strzelnicy byli Wojciech Filip i Michał Neumann. Obaj reprezentujący kluby akademickie – pierwszy z Wrocławia, drugi z Katowic – podzielili się pozostałymi medalami. W sprincie srebro wywalczył Neumann, a brąz Filip, w biegu pościgowym zamienili się kolorami krążków. Czwarty w obu startach był Przemysław Pancerz, który swojej szansy na medal będzie musiał szukać w kolejnych biegach.

W rywalizacji juniorek po medale zarówno w środę, jak i w czwartek również sięgała ta sama trójka zawodniczek. Dwukrotną mistrzynią kraju została Joanna Jakieła. W sprincie o szesnaście sekund wyprzedziła Natalię Tomaszewską, w biegu pościgowym zameldowała się na mecie niemal czterdzieści sekund przed Magdą Piczurą. Pechowe czwarte miejsca dwukrotnie zajmowała Karolina Janko z UKS Statima Biathlon Team Chorzów.

W kolejnej odsłonie pojedynku o miano najlepszego juniora młodszego pomiędzy Janem Guńką a Marcinem Zawołem, tym razem przewaga jest po stronie tego pierwszego. Zawodnik z Kościeliska odegrał się rywalowi za porażki z pierwszych tegorocznych zawodów „Celuj w Igrzyska” rozgrywanych na jego terenie. Dominacja tej dwójki nad pozostałymi zawodnikami w tej kategorii wiekowej była ogromna. Mateusz Cabała z UKN Melafir Czarny Bór, który wywalczył dwa brązowe medale, w sprincie stracił do zwycięzcy minutę i 45 sekund, natomiast w biegu pościgowym jego strata wyniosła aż cztery minuty.

Najciekawiej było w zmaganiach juniorek młodszych. W tej kategorii również znalazła się zawodniczka, która nie miała sobie równych - Daria Gembicka z UKS Lider Katowice skompletowała dwa złote medale – ale za jej plecami można było śledzić zaciętą rywalizację o kolejne miejsca na podium. W sprincie druga była najmłodsza w stawce Anna Nędza-Kubiniec, a trzecia Wiktoria Zawadziłło. Zawodniczka z Chorzowa brąz wygrała o zaledwie jedną dziesiątą sekundy z Marzeną Zoriy z Dusznik-Zdroju. Co warte podkreślenia, obie biathlonistki strzelały bezbłędnie. W czwartkowym biegu pościgowym pozycję na podium obok Gembickiej obroniła jeszcze Nędza-Kubiniec, która spadła jednak na trzecie miejsce. Awans z piątej lokaty po srebrny medal zanotowała Patrycja Stanek.

Piątek będzie dniem przerwy. Zawodnicy do walki o medale powrócą w sobotę gdy rozegrana zostanie ostatnia indywidualna konkurencja Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – biegi długie. W programie na niedzielę są biegi sztafetowe.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Daria Gembicka

 Polska | mężczyzna | Wojciech Skorusa

 Polska | kobieta | Joanna Jakieła