Grenlandia w blasku złota! Ukaleq Slettemark mistrzynią świata juniorek!

Mistrzynią świata juniorek młodszych w biegu indywidualnym została Ukaleq Astri Slettemark. Biathlonistka z Grenlandii znokautowała rywalki osiągając ponad minutę przewagi nad drugą zawodniczką. Najlepszą z Polek była Karolina Janko.

Takiego rozstrzygnięcia nie spodziewał się nikt! A już z pewnością nie organizatorzy zawodów, którym co prawda naprędce udało się wyszukać hymn Grenlandii, ale z flagą podczas ceremonii już tak dobrze nie było. Niedociągnięcia tego typu są jednak ussprawiedliwione, bo trudno było przewidywać, że po złoto sięgnie zawodniczka reprezentująca wyspę zamieszkująca jedynie 55 tysięcy mieszkańców. Reprezentacja Grenlandii na zawodach w Osrblie liczy dwie osoby. Oprócz Ukaleq Astri w ekipie jest jeszcze jej mama, a zarazem trenerka, prezes związku i wciąż czynna zawodniczka Uiloq. 53-latka rywalizowała m. in. w Dusznikach-Zdroju. Wszystko po to by w przyszłości z wywalczonej kwoty startowej mogła skorzystać jej córka.

W Osrblie biathlonistka z Grenlandii korzysta z pomocy niemieckiej ekipy technicznej, która przygotowuje jej narty. Te jechały jej dzisiaj wyśmienicie. Slettemark uzyskała czwarty czas biegu tylko dziewięć sekund gorszy od najszybszej zawodniczki. A, że była bezbłędna to końcowe rozstrzygnięcie mogło być tylko jedno. Pierwsze w historii biathlonu złoto dla Grenlandii siedemnastolatka wygrała z przewagą minuty i 15 sekund nad Terezą Vobornikovą z Czech. Po brąz sięgnęła Heidi Nikkinen z Finlandii.

Najlepszą z Polek okazała się Karolina Janko, która trzykrotnie opuszczałą strzelnice bez bagażu dodatkowych sekund za pudła. Niestety podczas swojej pierwszej stójki spudłowała trzykrotnie. Gdyby nie to mogłaby liczyć na jeszcze lepszą lokatę niż 26. miejsce, które ostatecznie wywalczyła.

Dobrą formę biegową zaprezentowała Patrycja Stanek, która dystans 10km pokonała z 21. czasem w całej stawce. Niestety również i ona nie ustrzegła się pudeł. Z pięcioma niecelnymi strzałami zajęła 36. miejsce.

Taki sam bagaż kar ustrzeliły Daria Gembicka i Klaudia Topór. Zajęły one odpowiednio 42. i 59. miejsce.