Ścigano się w Jakuszycach

Ostatnie dwa dni stycznia to czas, w którym na Polanie Jakuszyckiej rozegrano zawody Pucharu Polski II kategorii. Dla młodzików były to dodatkowo mistrzostwa województwa.

W zawodach udział wzięło ponad 100 zawodników i zawodniczek nie tylko z Dolnego Śląska, lecz również z Chorzowa, Katowic czy Kasiny Wielkiej. W rywalizacji młodzików pierwszego dnia imprezy rozegrano biegi indywidualne, drugiego w programie znalazły się sprinty. W pozostałych kategoriach odbyły się po dwa sprinty.

Wśród seniorów dwa zwycięstwa odniósł Tomasz Jurczak (AZS AWF Wrocław), wśród seniorek zwycięstwami podzieliły się siostry Tupta. Paulina wygrała we wtorek, Justyna okazała się lepsza w środę (obie reprezentują ZKS Kasina Wielka).

O wyrównanym poziomie rywalizacji wśród juniorów najlepiej świadczy, że w ciągu dwóch dni na podium stało sześciu różnych biathlonistów. Pierwszego dnia wygrał Artur Żebrowski (PKO Harpagan Gdańsk), przed Norbertem Leszczyńskim (MKS Duszniki-Zdrój) i Kacprem Bergańskim (MKS Karkonosze Jelenia Góra), drugiego dnia najlepszy był Michał Neumann (AZS AWF Katowice), który wyprzedził Łukasza Bałęcznego (MKS Duszniki-Zdrój) i Łukasza Sidorowicza (AZS AWF Katowice).

Nieco mniejsza rotacja była w kategorii juniorek, gdzie dwa zwycięstwa odniosła Klaudia Szpak (AZS AWF Katowice). We wtorek na podium towarzyszyły jej Marcelina Badacz i Klaudia Wójcik, a w środę Kamila Boczkowska i Milena Wojnar (wszystkie cztery z MKS Karkonosze Jelenia Góra).

Najlepszym juniorem młodszym pierwszego dnia okazał się Jakub Ogorzałek (MKS Duszniki-Zdrój), który wygrał z Marcinem Kaczanowskim (UKN Melafir Czarny Bór) o 15 sekund. Ten sam Kaczanowski nazajutrz ponownie uplasował się na drugim miejscu tym razem przegrywając z Mateuszem Gierczykiem (UKN Melafir Czarny Bór) o zaledwie trzy sekundy. 

Ciekawie było również wśród juniorek młodszych. We wtorek wygrała Weronika Przemyślak (UKN Melafir Czarny Bór) przed Joanną Koniuszy (MKS Karkonosze Jelenia Góra). Następnego dnia obie te zawodniczki musiały jednak uznać wyższość zawodniczek z Dusznik-Zdroju. Zdecydowane zwycięstwo odniosła Monika Wyszyńska, a druga była Marta Paździorko (obie MKS Duszniki-Zdrój). Trzecia była reprezentująca UKS Karlik Chorzów Karolina Janko.

W kategorii młodzika i młodziczki stawką był tytuł mistrza Dolnego Śląska. W biegu długim wywalczył go Konrad Badacz (MKS Karkonosze Jelenia Góra), który wyprzedził Michała Witka (MKS Duszniki-Zdrój) i Mateusza Cabałę (UKN Melafir Czarny Bór). Marcin Zawół (MKS Karkonosze Jelenia Góra), który lideruje klasyfikacji "Celuj w Igrzyska" był dopiero czwarty. Powetował sobie jednak to niepowodzenie wygrywając w sprincie. Wyprzedził w nim Badacza o 4 sekundy. Trzeci Cabała stracił do zwycięzcy 24 sekundy.

Najlepszy czas w biegu indywidualnym młodziczek uzyskała Agata Jęczmyk. W związku z tym, że reprezentuje ona klub z Chorzowa złoty medal mistrzostw województwa powędrował do Wiktorii Zawadziłło (MKS Karkonosze Jelenia Góra). Druga była Justyna Panterałka (MKS Duszniki-Zdrój), a trzecia Maja Michalik (MKS Karkonosze Jelenia Góra). W sprincie po zwycięstwo sięgnęła Amelia Jęczmieniak (UKN Melafir Czarny Bór), która o pół minuty wyprzedziła Katarzynę Zatylną i uzyskała czas lepszy o 40 sekund od Urszuli Kantczak (obie MKS Karkonosze Jelenia Góra).

WYNIKI