W Jakuszycach zainauguruje VIII edycja

W środę zainauguruje VIII edycja Narodowego Programu Rozwoju Biathlonu „Celuj w Igrzyska”. Młodzi biathloniści rywalizować będą w Jakuszycach. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Wysokie temperatury uniemożliwiające przygotowanie obiektu spowodowały, że zawody, które pierwotnie miały się odbyć na Kubalonce, a później w Kościelisku zostały przeniesione ostatecznie do Jakuszyc. W poprzednich edycjach w zawodach brało udział ponad 250 młodych adeptów biathlonu. Organizatorzy nie ukrywają, że w tym sezonie liczą na kolejny rekord.

- Z sezonu na sezon zawieszamy sobie poprzeczkę coraz wyżej. Staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom współczesnego sportu w zakresie organizacji zawodów. Zaczynaliśmy od wprowadzenia zasad z zawodów Pucharu Świata, a obecnie zabezpieczamy amunicję startową, smarowanie nart oraz nagrody w klasyfikacji generalnej dla klubów i zwycięzców w poszczególnych kategoriach – powiedziała Dagmara Gerasimuk, prezes Polskiego Związku Biathlonu.

Warto nadmienić, że zwycięzcy tegorocznej edycji „Celuj w Igrzyska” wezmą udział w norweskim festiwalu biathlonowym Liatoppen, który odbędzie się w kwietniu. W przypadku młodszych kategorii wyniki rywalizacji w „Celuj w Igrzyska” brane będą również pod uwagę przy powoływaniu do grup szkolenia centralnego.

- Dla młodych zawodników „Celuj w Igrzyska” stało się niezwykłym wydarzeniem, podczas którego mogą zmierzyć się z zawodnikami z innych regionów Polski zarówno podczas rozgrywanej konkurencji, jak również w klasyfikacji generalnej. Co ważne wszyscy uczestnicy zdobywają punkty również do klasyfikacji generalnej klubów i w ten sposób walczą nie tylko indywidualnie, ale i zespołowo – dodała.

Ogromnym ułatwieniem dla uczestników „Celuje w Igrzyska” jest fakt, że Polski Związek Biathlonu zapewnia im amunicję oraz przygotowanie nart na zawody.

- Jest to nieoceniona pomoc dla klubów. W ten sposób wyrównujemy szansę pomiędzy zawodnikami z mniej zamożnych klubów, a tymi z klubów, które mogą zainwestować w smary czy w amunicję. Dzięki temu w programie uczestniczy coraz więcej młodych zawodników, a trenerzy mogą się skupić wyłącznie na szkoleniu – oceniła Gerasimuk.

Pierwsze efekty rozpoczętego przed ośmioma laty programu widać gołym okiem. Bardzo prawdopodobne, że na igrzyskach w Pjongczang zobaczymy pierwszych wychowanków „Celuj w Igrzyska”.

- W rywalizacji o kwalifikację wciąż liczą się Kinga Mitoraj, Kamila Żuk oraz Mateusz Janik, którzy swojego czasu byli zwycięzcami klasyfikacji „Celuj w Igrzyska” – powiedziała prezes PZBiath, dla której popularyzacja biathlonu wśród najmłodszych oraz profesjonalizacja ich rywalizacji jest jednym z priorytetów funkcjonowania związku.

Rywalizacja podczas pierwszego przystanku tegorocznej edycji „Celuj w Igrzyska” potrwa do czwartku. W programie zawodów znalazły się bieg indywidualny oraz sprint. Kolejne imprezy z tego cyklu zaplanowano w Dusznikach-Zdroju na 19-21 stycznia oraz 9-11 marca.