Dominacja Rosjanek

Takie wyniki w tej specjalności to jednak nic dziwnego. Rosjanki stawały na podium w 4 z 5 ostatnich biegów indywidualnych rozgrywanych na Mistrzostwach Europy. Na zwycięstwo czekały jednak już od 2013 roku, gdy Anastazja Zagorujko obroniła tytuł zdobyty dwanaście miesięcy wcześniej. Ona była także ostatnią zawodniczką, która zwyciężała w czempionacie Starego Kontynentu z przewagą ponad minuty nad kolejną zawodniczką. Z obu tych pozycji strąciła ją w Dusznikach-Zdroju Irina Starych.

Z powodu dalekiego numeru startowego (62) to ona jako ostatnia z grona faworytek zjawiała się na strzelnicy. Potrafiła jednak wytrzymywać presję rywalek. Prowadzenie objęła po trzeciej wizycie, gdy karne minuty "złapały" jej dwie rodaczki - Swietłany: Slepcowa i Mironowa. I tego fotela nie oddałą już do końca zmagań. W przeciwieństwie do triumfatora w gronie panów ona nie popełniła ani jednego błędu. Dzięki temu wypracowała olbrzymią przewagę i już jej nie oddała. To drugi medal, a zarazem drugie złoto Starych w ME. Poprzednio triumfowała jednak w biegu sprinterskim.

Na liście medalistów tej imprezy zadebiutowała za to rodaczka Starych, zdobywczyni drugiego miejsca - Swietłana Slepcowa. Pierwszy krążek czempionatu Starego Kontynentu wydarła dopiero na finiszowych metrach, pokonując Anastazję Merkuszinę z Ukrainy o zaledwie dwie sekundy. Obie zanotowały po jednym pudle

To ostatnie nazwisko figurowało już wcześniej dwukrotnie w rejestrze zdobywców medali ME. Ale nie za sprawą Anastazji, lecz jej matki Iriny Merkusziny, która w latach 2001 i 2002 stawała z Ukrainą na najniższym stopniu podium w rywalizacji sztafet. To drugi taki duet rodzic - dziecko na "pudle" ME w historii. Wcześniej ślady przetarli im Walentin i Julia Dżyma.

Pierwszą w historii mistrzynią Europy w tej konkurencji była Halina Pitoń. Od tego czasu - 23 lata! - Polki nie potrafiły jednak pójść w jej ślady. Dziś najpoważniejsze szanse miała na to Magdalena Gwizdoń. Po dwóch próbach była nawet notowana na trzecim miejscu. Później jednak przytrafiły jej się w sumie dwa pudła i znalazła się na 10. miejscu. W czołowej "40" znalazły się także Anna Mąka, Krystyna Guzik i Kinga Mitoraj. Sztuka ta nie udała się zaś Karolinie Pitoń oraz debiutującej w ME Dominice Bieleckiej.

Powiązane osoby

 Rosja | kobieta | Irina Starych

 Rosja | kobieta | Swietłana Slepcowa