Abramowa zawieszona za doping

Ukraiński Związek Biathlonowy poinformował, że to Olga Abramowa jest zawodniczką, która przed kilkoma dniami zawiesiła Międzynarodowa Unia Biathlonu. Rosjanka startująca od kilku sezonów dla Ukrainy jest podejrzena o stosowanie niedozwolonych środków dopingowych.

Według IBU w organiźmie zawieszonego sportowca wykryto środek dopingujący, który na listę substancji zakazanych przez WADA został wpisany z dniem 1 stycznia 2016 roku. Federacja o zawieszeniu poinformowała już zarówno zawodniczkę, jak i krajowy związek. Informację do opinii publicznej przekazała ukraińska federacja. Pamiętać należy, że zawieszenie to jeszcze nie dyskwalifikacja. Ta może nastąpić dopiero po przeprowadzeniu śledztwa przez wewnętrzne organy IBU. Wczesniej zbadana zostanie próbka B. Jeśli da taki sam rezultat Abramowa może zostać zdyskwalifikowana nawet na cztery lata.

Próbki od Abramowej pobrano 10 stycznia 2016 roku podczas zawodów Pucharu Świata w Oberhofie.

Pochodząca z Moskwy Abramowa zdecydowała się zmienić barwy nardowe w 2012 roku. Zajmuje aktualnie 27. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Przed zeszłorocznymi mistrzostwami świata w Kontiolahti 27-latka została odsunięta do składu, ale później w ostatniej chwili ponownie do niego dołączyła dwukrotnie zajmując lokaty w pierwszej dziesiątce. W tym sezonie jej najlepszym rezultatem było siódme miejsce w sprincie w Ostersund. Abramowa brała udział w biegu sztafetowym w Hochfilzen, w którym Ukrainki zajęły trzecie miejsce. Tuż za podium finiszowały wówczas Polki.

W sierpniu Abramowa dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata w biathlonie na nartorolkach. Wtedy dwukrotnie jej wyższość uznać musiała Monika Hojnisz.