Hojnisz znowu srebrna!

Monika Hojnisz zdobyła srebrny medal w biegu pościgowym na mistrzostwach świata w biathlonie na nartorolkach. Zwycięstwo odniosła Olga Abramowa z Ukrainy, która wygrała również w sobotnim sprincie.

Apetyty polskich kibiców na kolejne medale w Cheile Gradistei rozbudziła sytuacja na starcie. Monika Hojnisz ruszała na trasę tylko pięć sekund za Olgą Abramową, która wygrała wczorajszy sprint. Większą stratę miała Magdalena Gwizdoń - startowała jako trzecia z kolei, ale już ponad minutę za prowadzącą wyścig Ukrainką. Dziewięć sekund po niej startowała Krystyna Guzik, która mogła realnie celować w miejsce na podium. Na starcie nie stanęła Weronika Nowakowska-Ziemniak, która w sobotę zajęła jedenaste miejsce ze stratą ponad dwóch minut do Abramowej.

Po pierwszym strzelaniu prowadzenie objęła Hojnisz. Polka spudłowała raz i ze stadionu wybiegła blisko 40 sekund przed Abramową, która biegała aż trzy rundy karne. Gwizdoń i Guzik chybiły po jednym razie - zajmowały odpowiednio szóste i siódme miejsce. Do Olgi Kaliny, która po pierwszej probie była trzecia, traciły około 20 sekund.

Na dystansie Hojnisz nieco powiększyła przewagę nad Abramową, ale wszystko roztrwoniła podczas drugiej próby. Polka chybiła dwa razy i sytuacja się odwróciła - teraz to ona biegła trzynaście sekund za bezbłędną tym razem Ukrainką. Na trzecie miejsce wskoczyła Guzik, która strzelała bez pudła i wybiegła na trasę piętnaście sekund przed Julią Dżymą z Ukrainy. Do koleżanki z reprezentacji półtorej minuty traciła Gwizdoń - po trzech rundach karnych spadła na ósme miejsce.

Po trzecim strzelaniu Abramowa miała już minutę przewagi nad Hojnisz. Polka biegła wolniej od Ukrainki, ale prawdziwe straty poniosła na strzelnicy, gdy spudłowała dwa razy. Źle w kontekście walki o podium wyglądała także sytuacja Guzik. Po trzech karnych rundach spadła na czwartą pozycję, ale do trzeciej Dżymy traciła 45 sekund. Zupełnie pogubila się Gwizdoń - kolejne cztery karne rundy zepchnęły ją na jedenaste miejsce.

W trakcie ostatniego strzelania Abramowa chybiła dwa razy, ale na trasę wybiegła z bezpieczną przewagą i wkrótce świętowała drugi indywidualny zloty medal na mistrzostwach w Cheile Gradistei. Hojnisz, która zaliczyła jeszcze dwie rundy karne, miała do niej prawie minutę straty. Blisko Polki biegła Julia Dżyma, która strzelała najlepiej z zawodniczek z szerokiej czołówki. Ukrainka spudłowała dwa razy, ale nie była w stanie rywalizować z Hojnisz na dystansie. Na ostatniej rundzie Polka wyraźnie z nią wygrała i pewnie wywalczyła drugi srebrny medal podczas imprezy w Cheile Gradistei.

Krystyna Pałka zajęła czwarte miejsce. Do Abramowej straciła blisko dwie i pół minuty. Magdalena Gwizdoń z jedenastoma karnymi rundami finiszowala jako czternasta.

Bieg na dochodzenie K:

1.     Olga Abramowa UKR   5     30:44.6
2.     Monika Hojnisz POL   7   +52.7
3.     Julia Dżyma UKR   2   +1:09.7
4.     Krystyna Guzik POL   7   +2:28.2
5.     Terezia Poliakowa SVK   4   +2:56.9
6.     Jana Gerekowa SVK   6   +4:07.0
7.     Amanda Lightfoot GBR   5   +4:11.9
8.     Natalija Paulaskaite   LTU   3   +4:15.5
...                
14.     Magdalena Gwizdoń POL   11   +5:27.0

 

Zwyciężczynie biegu na dochodzenie seniorek na Mistrzostwach Świata w biathlonie na nartorolkach:
2006 – Jelena Dawgiul (Rosja)
2007 – Kaisa Makarainen (Finlandia)
2008 – Teja Gregorin (Słowenia)
2009 – Magdalena Neuner (Niemcy)
2010 – Agnieszka Cyl (Polska)
2011 – Krystyna Guzik (Polska)
2012 – Wita Semerenko (Ukraina)
2013 – Jitka Landowa (Czechy)
2014 – Teja Gregorin (Słowenia)
2015 – Olga Abramowa (Ukraina)

Powiązane osoby

 Ukraina | kobieta | Olga Abramowa

 Polska | kobieta | Krystyna Guzik

 Polska | kobieta | Magdalena Gwizdoń