Złoty Leitner

Felix Leitner z Austrii został mistrzem świata juniorów młodszych w biegu na dochodzenie. Tomasz Jakieła zajął 20. miejsce.

Leitner prowadzenie objął już po pierwszym strzelaniu. Austriak tuż przed stadionem tracił dziesięć sekund do Jonasa Uglema Mobakkena, ale wszystko z nawiązką odrobił na strzelnicy. Leitner był bezbłędny i ruszył na trasę blisko pół minuty przed Joschą Burkhalterem ze Szwajcarii. Trzeci biegł Justus Strelow z Niemiec. Kilka pozycji zyskał Tomasz Jakieła (na zdjęciu). Polak był bezbłędny i biegł na ósmym miejscu.

Leitner sukcesywnie powiększał przewagę. Po drugiej próbie o 35 sekund wyprzedzał Mattisa Hauga. Trzeci Kirył Strelcow tracił już 50 sekund. Dobre miejsce stracił Tomasz Jakieła. Polak spudłował dwa razy i wybiegł na trasę jako szesnasty.

Na kolejnej rundzie Leitner nieco stracił, lecz utrzymał bezpieczną przewagę. Zawdzięczał to także świetnemu strzelaniu. Austriak był bezbłędny również w trzeciej próbie. Pudłowali za to rywale. Haug biegał drugą rundę karną i tracił już ponad 50 sekund. Minutę tracił trzeci Burkhalter, dużo więcej Strelcow, Strelow i Mobakken, którzy biegali karne rundy. Słabo strzelał także Jakieła, który spudłował aż cztery razy i stracił miejsce w drugiej dziesiątce.

Prawie całą przewagę Leitner zmarnował na ostatnim strzelaniu. Biegał dwie karne rundy i wybiegł na trasę tylko pięć sekund przed bezbłędnym w tej próbie Haugiem. Ponad 20 sekund do Austriaka tracił Strelcow. Medaliści byli już znani, bo czwarty Mobakken miał już większą stratę.

Na ostatniej rundzie Leitner obronił prowadzenie. Biegł zdecydowanie szybciej od Hauga i jako pierwszy przeciął linię mety. Do Norwega zaczął się za to zbliżać Strecow, który kilometr przed metą tracił do niego tylko dwie sekundy. Rosjanin dopadł słabnącego Hauga, łatwo go wyprzedził i finiszował trzy sekundy po Leitnerze.

Tomasz Jakieła finiszował na 20. miejscu. Drugi z Polaków, Tadeusz Nędza-Kubiniec, spudłował cztery razy i ukończył bieg na 54. pozycji.