Majgurow powalczy o fotel wiceprezydenta IBU

Już w najbliższy piątek odbędą się wybory władz Międzynarodowej Unii Biathlonowej. W ostatniej chwili Rosyjski Związek Biathlonowy zdecydował o przywróceniu kandydatury Wiktora Majgurowa na stanowisko wiceprezydenta IBU.


W austriackim mieście Sankt Wolfgang trwa kongres IBU, w ramach którego odbędą się również wybory nowych władz Unii. Do walki o fotel szefa organizacji Rosyjski Związek Biathlonowy wystawił Aleksandra Tichonowa, jednakże Rosjanie postanowili wysunąć również drugą kandydaturę - tym razem na stanowisko wiceprezydenta. Z formalnego punktu widzenia obecność dwóch kandydatów jednej narodowości, starających się o różne stanowiska nie łamie żadnych zasad Unii. Tym niemniej 22 sierpnia w Tiumeni podczas konferencji prasowej na zakończenie Mistrzostw Świata w biathlonie na nartorolkach prezydent Rosyjskiego Związku Biathlonowego Andriej Krawcow ogłosił wycofanie kandydatury Majgurowa "z przyczyn etycznych".

Dziś Związek ponownie zmienił zdanie i przywrócił kandydaturę Majgurowa. Wpływ na to miało stanowcze odcięcie się Ministra Sportu Rosji od poprzedniej decyzji. Witalij Mutko poinformował, że odsunięcie Majgurowa odbyło się bez porozumienia z Ministerstwem i w wypadku niepowodzenia cała odpowiedzialność spocznie na władzach Związku.

Wiktor Majgurow to obecny wiceprezydent Rosyjskiego Związku Biathlonowego, a od 2010 roku członek komitetu technicznego IBU. Kibice biathlonu znają go jednak przede wszystkim jako dwukrotnego medalistę Igrzysk Olimpijskich w biathlonie: w Nagano i Salt Lake City Rosjanin zdobywał brązowe medale odpowiednio w sztafecie oraz w biegu indywidualnym.

Czy któryś z rosyjskich kandydatów wejdzie w skład władz IBU? Tego dowiemy się już 5 września.

(źródło: r-sport.ru)