Liderka PŚ z trzecią wygraną w sezonie

Julia Simon wygrała bieg ze startu wspólnego w Ruhpolding i pod nieobecność Elviry Oeberg umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Drugie miejsce zajęła Lisa Vittozzi, a trzecia była Anais Chevalier-Bouchet.

Z udziału w zawodach - z różnych przyczyn - wycofały się Elvira Oeberg, Denise Hermann-Wick, Marte Olsbu Roeiseland oraz Anna Weidel. Trudno jednak powiedzieć, że dzięki temu Julia Simon miała łatwiej w odniesieniu zwycięstwa, bo pozostałe konkurentki mocno naciskały, a sama liderka klasyfikacji generalnej popełniała błędy. Simon aż trzykrotnie meldowała się na karnej rundzie - po pierwszym, trzecim i czwartym strzelaniu. Za każdym razem jednak straty poniesione na strzelnicy była w stanie nadrobić na trasie. Na ostatnie okrążenie ruszała wespół ze swoją rodaczką Anais Chevalier-Bouchet oraz Lisą Vittozzi.

Początkowo pierwsze skrzypce w tym tercecie grała Chevalier-Bouchet. W połowie okrążenia zaatakowała Lisa Vittozzi, która była jednak bezradna wobec kontry ze strony Julii Simon. Liderka Pucharu Świata odniosła trzecią wygraną w sezonie, a siódmą w karierze. Wobec absencji Elviry Oeberg jej przewaga w klasyfikacji generalnej wzrosła już do 141 punktów nad Szwedką.

Vittozzi mimo porażki w niedzielnym biegu weekend w Ruhpolding jak najbardziej może zaliczyć do jednych z bardziej udanych w karierze. W każdym z trzech startów plasowała się na podium - obok drugiego miejsca w mass starcie wygrała bieg długi i była trzecia wraz z koleżankami w sztafecie. Z kolei dla Chevalier-Bouchet to drugie podium w sezonie - znów wywalczyła je w biegu ze startu wspólnego i ponownie była to trzecia lokata.

W czołowej dziesiątce znalazły się aż trzy Szwedki - Linn Persson była czwarta, Hanna Oeberg szósta, a Anna Magnusson ósma. Czerwoną koszulkę liderki biegu ze startu wspólnego na rzecz Simon straciła Lisa Hauser. Austriaczka miała pecha i w pierwszej części wyścigu upadła na prostej łamiąc sobie przy okazji kijek. Do mety z dwoma karnymi rundami dotarła ostatecznie na siódmym miejscu.

W zawodach wystartowały tylko dwie Niemki. Sophie Schneider spudłowała aż ośmiokrotnie i zajęła ostatnie miejsce. Radość kibicom sprawiła za to Vanessa Voigt, dla której piąta lokata jest jednym z najlepszych występów w karierze. Zawiodły Norweżki - najlepsza z nich Karoline Knotten była jedenasta. Ingrid Tandrevold pokonała aż 750m dodatkowego dystansu i ukończyła bieg na szesnastej lokacie, tuż przed Marketą Davidovą z Czech. Największą przegraną spośród zawodniczek ścisłego topu generalki okazała się jednak Dorothea Wierer. Siedem karnych rund sprawiło, że zajęła dopiero 23. pozycję.

Sporo kibiców trzymało zapewne kciuki za debiutującą w biegu ze startu wspólnego Ukaleq Astri Slettemark. Młoda Grenlandka biegała trzy karne rundy i uplasowała się na 28. miejscu.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU ZE STARTU WSPÓLNEGO
KLASYFIKACIA GENERALNA

Powiązane newsy

19.03.2023 | Klamra Oeberg

19.03.2023 | Podium szczęśliwych ludzi

19.03.2023 | Kalkulatory w ruch

18.03.2023 | Herrmann z małą, a Simon z dużą kulą

18.03.2023 | Maszyna nie zwalnia

Powiązane osoby

 Francja | kobieta | Julia Simon

 Włochy | kobieta | Lisa Vittozzi

 Francja | kobieta | Anais Chevalier-Bouchet