Siostry po równo

Elvira Oeberg odniosła siódme zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, czym dorównała swojej starszej siostrze Hannie. Szwedka była najlepsza w biegu pościgowym w Pokljuce. Na podium towarzyszyły jej podobnie jak w sprincie Dorothea Wierer oraz Julia Simon. Kamila Żuk finiszowała na początku trzeciej dziesiątki.

Po raz pierwszy w tym,sezonie zwyciężczyni sprintu udało się obronić przewagę i zatriumfować w biegu pościgowym. Udało się to Elvierze Oeberg, która podobnie jak przed świętami w Annecy zanotowała perfekcyjny występ z czterema bezbłędnymi strzelaniami. Na mecie 24-letnia Szwedka miała 17 sekund przewagi nad Dorotheą Wierer i 22 sekundy nad Julią Simon. Włoszka i Francuzka zamieniły się miejscami względem sprintu. Liderka Pucharu Świata spudłowała aż dwukrotnie, podczas gdy Wierer pozwoliła sobie tylko na jedno pudło. Dla Simon to siódme podium w sezonie, Oeberg gości na nim po raz czwarty, a Wierer po raz trzeci.

Po strzelaniu w postawie leżąc wydawało się, że o wygraną może się pokusić Paulina Bacovska Fialkova, która w Pokljuce imponuje formą biegową. Dwa niecelne strzały w stójce sprawiły, że do mety dotarła na czwartym miejscu, czym powtórzyła swój wynik ze sprintu. W czołówce nie było zbyt dużo przetasowań i kolejne miejsca zajęły Marketa Davidova (bez zmian w porównaniu z pozycją startową), Linn Persson (awans z 7. miejsca na 6.) i Denise Herrmann (spadek z 6. na 7.). Na ósme miejsce awansowała Marte Olsbu Roeiseland, której zmierzono najlepszy czas dnia netto. Norweżka mimo karnej rundy poprawiła się o osiem lokat.

Kamila Żuk po trzech karnych rundach w postawie leżąc wypadła do czwartej dziesiątki. Dobra dyspozcja na trasie (22. czas biegu) i bezbłędna stójka pozwoliły jej jednak przesunąć się na 22. pozycję, co jest jej drugim najlepszym wynikiem w historii pucharowych startów w tej konkurencji. Swojego punktowego dorobku nie powiększyła Joanna Jakieła, u której ewidentnie było widać obniżkę formy biegowej spowodowanej przebytą chorobą. Druga z Polek na plus może sobie zapisać strzelanie, w którym wykazała się 90% skutecznością. Do mety dotarła na 47. pozycji.

W niedzielę rozegrane zostaną biegi sztafetowe. Kamila Żuk i Joanna Jakieła wraz z Janem Guńką i Marcinem Zawołem pobiegną w sztafecie mieszanej, Start tej konkurencji planowany jest na 14:25. Wcześniej, bo kwadrans przed południem rozpocznie się supermikst, w którym Polskę reprezentować będą Andrzej Nędza-Kubiniec i Anna Mąka.

fot. IBU

Powiązane osoby

 Szwecja | kobieta | Elvira Karin Oeberg

 Polska | kobieta | Kamila Żuk

 Francja | kobieta | Julia Simon

 Włochy | kobieta | Dorothea Wierer