Wykluczeni startują w Chanty-Mansyjsku

Wykluczeni z rywalizacji międzynarodowej biathloniści z Rosji i Białorusi zmierzyli się podczas zawodów w Chanty-Mansyjsku. Zwycięstwa w biegach spritnerskich odnieśli Anastazja Gorejewa oraz Said Karimulla Khalili.

Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie władze IBU już 1 marca podjęły decyzję o zakazie startu reprezentantów Rosji i Białorusi w zawodach międzynarodowych. Kolejnym krokiem było zawieszenie obu krajowych federacji w prawach członka IBU, które nastąpiło 28 marca. Obie decyzje zostały podjęte przez zarząd IBU, a następnie zatwierdzone przez wrześniowy Kongres w Salzburgu.

Równolegle obie federacje uzgodniły wspólny udział w zawodach organizowanych na terenie Rosji i Białorusi. Pierwsze starty miały miejsce jeszcze w sezonie letnim, otwarcie sezonu zimowego ma miejsce w Chanty-Mansyjsku,

W rywalizacji mężczyzn wygrał Said Karimulla Khalili, który o 18 sekund wyprzedził Aleksandra Łoginowa. Trzeci był Petr Paszczenko, który podobnie jak wyprzedzający go rywale również strzelał bezbłędnie. Biegowo najlepiej zaprezentował się Eduard Łatypow, który mimo dwóch karnych rund zajął czwarte miejsce ze stratą 36 sekund.

Bieg kobiet niespodziewanie wygrała Anastazja Gorejewa, która jako jedyna z czołowej trójki strzelała bezbłędnie. Drugie miejsce ze stratą 19 sekund zajęła Natalia Gerbułowa, trzecia z czasem groszym od zwyciężczyni o 24 sekundy była Wiktoria Sliwko - obie spudłowały po razie. Słabo na tle Rosjanek wypadła Dzinara Alimbekawa, która po przebiegnięciu dwóch karnych rund uplasowała się na szóstym miejscu.