Czesi górą pierwszego dnia Pucharu Europy Centralnej

W piątek w Czarnym Borze rozpoczęły się zawody Pucharu Europy Centralnej rozgrywanego w ramach IBU Regional Events. Pierwszego dnia startów Polacy okazali się wyjątkowo gościnni - komplet zwycięstw w rywalizacji na nartorolkach zanotowali sąsiedzi zza południowej granicy.

Zawody rozgrywane na stadionie Melafiru zaliczane są do klasyfikacji letniego Pucharu Polski oraz letniej edycji Celuj w Igrzyska. Stawką przedpołudniowych startów w kategorii młodzików były z kolei medale Mistrzostw Województwa Dolnośląskiego. Zawodnicy rywalizowali w crossie na dystansach biegu indywidualnego.

Złoty medal w rywalizacji młodzików wywalczył Konrad Matusik z UKN Melafir Czarny Bór, który w piętnastu strzałach spudłował tylko dwukrotnie. Z przewagą 38 sekund wyprzedził Maksymiliana Kosmacza z MKS Karkonosze Jelenia Góra. Brązowy medal zdobył Stanisław Bodzek z MUKN Pod Stróżą Lubawka, który z grona medalistów zaliczył najwięcej niecelnych strzałów, bo aż sześć.

Kolejne zwycięstwo klub z Czarnego Boru zanotował w rywalizacji młodziczek. Wszystko za sprawą Justyny Sinkiewicz, która mimo kary dwóch minut za cztery pudła wyprzedziła lepiej strzelająca Maję Fic z UKS Muflon Duszniki-Zdrój (trzy kary) o 15 sekund. Skład medalistek uzupełniła kolejna reprezentantka gospodarzy Weronika Król.

Po południu do rywalizacji przystąpiły starsze kategorie, które ścigały się na nartorolkach. Pierwsze skrzypce odgrywali zawodnicy z Czech. Rywalizacja juniorów była popisem Mateja Cervenki i Jonasa Kabrdy z Novego Mesta na Moravach, którzy zachowali stuprocentową skuteczność strzelecką i między sobą rozstrzygnęli losy zwycięstwa. Lepszy o 23 sekundy był Cervenka. Czechom na podium towarzyszył Mateusz Cabała z UKN Melafir Czarny Bór, który spudłował trzykrotnie i stracił półtorej minuty.

Wśród juniorek stawka była czteroosobowa, walka o zwycięstwo była jednak wyrównana, bo wszystkie zawodniczki zaliczyły po trzy karne rundy. Wygrała Kamila Oralkova z Novego Mesta, druga ze stratą 20 sekund była Dominika Leśniara z MKS Karkonosze Jelenia Góra, z trzecim czasem finiszowała Lucie Paulusova z klubu w Jilemnicach.

Niewielkie różnice czasowe dzieliły najlepszych juniorów młodszych. Jan Kamrad z Novego Mesta wyprzedził Antonina Hroma z Jilemnic o 11 sekund. Najlepszy z Polaków, Dawid Miller, był trzeci i do zwycięzcy stracił 16 sekund. Również w rywalizacji juniorek młodszych dwie czołowe lokaty zajęły zawodniczki z Czech: Sofie Smutna i Anita Cikankova. Trzecie miejsce wywalczyła Oliwia Arendarczyk z Czarnego Boru.

W sobotę dokończenie zawodów - młodzicy powalczą w sprincie, juniorów czekają biegi pościgowe z interwałem pięciosekundowym.

WYNIKI