Kadra B powalczy na MŚ w Ruhpolding

Zarząd Polskiego Związku Biathlonu zatwierdził skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w biathlonie na nartorolkach, które planowane są w terminie 25-28 sierpnia w Ruhpolding. Do Niemiec uda się siedmioosobowy zespół złożony z zawodniczek i zawodników kadry B.

Trenerzy kadr A, czyli Tobias Torgersen i Rafał Lepel od początku okresu przygotowawczego nie planowali startu w nartorolkowych MŚ. Podobnie zdecydował Łukasz Słonina – opiekun kadry młodzieżowej. Polskę w Ruhpolding reprezentować będą zatem zawodnicy zaplecza, którzy na co dzień przygotowują się z trenerami Adamem Jakiełą i Aleksandrem Wierietielnym.

W tegorocznej edycji nartorolkowego czempionatu – wystartują dwie Polki: Dominika Bielecka z KS Ski Team Wodzisław Śląski oraz Klaudia Topór z BKS WP Kościelisko. Ta druga rywalizować będzie w kategorii juniorek. W składzie męskiej części kadry znaleźli się junior Wojciech Janik i seniorzy Wojciech Filip, Przemysław Pancerz (wszyscy AZS AWF Wrocław), Wojciech Skorusa (BKS WP Kościelisko) oraz najbardziej doświadczony z tego grona Łukasz Szczurek (AZS AWF Katowice). 34-latek jako jedyny z tego grona może się pochwalić seniorskim medalem MŚ w biathlonie na nartorolkach. W 2018 roku był trzeci w sztafecie mieszanej. Srebrny medal w tej samej konkurencji, ale w kategorii juniorów wywalczyli wówczas Pancerz i Skorusa.

Sztafety mieszanej w programie mistrzostw już nie ma. Pierwszą konkurencją w programie zawodów są supersprinty. Juniorzy po raz pierwszy będą w niej rywalizować w zmienionej formule. Zamiast kwalifikacji rozgrywanych w starcie interwałowym, czekają ich cztery biegi masowe, w których czołówka awansuje do biegu finałowego. Biegi seniorów będą rozgrywane według zasad znanych z zimowego Pucharu IBU. W weekend rozegrane zostaną tradycyjne biegi sprinterskie, juniorzy powalczą również w pościgu. Zrezygnowano jednak z rozgrywania tej konkurencji w elicie. Ci powalczą w biegu ze startu wspólnego, do którego zakwalifikowana zostanie czołowa piętnastka zimowego PŚ, najlepsi zawodnicy rozgrywanych na początku sierpnia zawodów Blink Festival oraz supersprintu i sprintu z Ruhpolding.

Nowy program ma zachęcić do startu światową czołówkę. Dodatkowym wabikiem mają być nagrody finansowe, które mają nie odbiegać od tych rozdawanych zimą. Na starcie zjawi się silna reprezentacja gospodarzy, start w mocnych składach zapowiedzieli również m. in. Szwedzi oraz Włosi.

Polska w szesnastoletniej historii rozgrywania nartorolkowych MŚ wywalczyła 29 medali tej imprezy – 19 w rywalizacji seniorów i 10 w kategorii juniorów. Podczas ubiegłorocznej edycji zawodów tytuł mistrzowski w sprincie wywalczyła Monika Hojnisz-Staręga.