MKOL zatwierdził zmiany wyników igrzysk w Soczi

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował o zmianie w tabeli wyników biegu sztafetowego kobiet z igrzysk w Soczi. Po dyskwalifikacji Olgi Zajcewej, a w konsekwencji całej sztafety rosyjskiej, srebro przypadło Norweżkom, a brąz Czeszkom.

Sprawa nie jest nowa, o takich rozstrzygnięciach pisaliśmy już jesienią 2017 roku. Po wyczerpaniu wszystkich ścieżek odwoławczych, MKOl po czterech i pół roku oczekiwania zatwierdził nową kolejność podium biegu sztafetowego pań z Soczi.

- Sprawiedliwość zatriumfowała. Wiedziałyśmy, że prędzej czy później zdobędziemy ten medal - powiedziała Jitka Landova jeszcze w 2017 roku. Wraz z Veroniką Vitkovą, Gabrielą Soukalovą i Evą Puskarcikovą wywalczyła ostatecznie brązowy medal.

Srebro przypadło Norweżkom, które startowały wówczas w składzie Fanny Welle-Strand Horn-Birkeland, Tirill Eckhoff, Ann Kristin Aafedt Flatland, Tora Berger.

Po dyskwalifikacji Rosjanek - wśród których winę udowodniono finalnie tylko Oldze Zajcewej - Polki awansowały na dziewiąte miejsce.

fot. Szymon Sikora

Powiązane osoby

 Rosja | kobieta | Olga Zajcewa