Kadra młodzieżowa trenuje w Bydgoszczy

Swoje przygotowania do sezonu zimowego rozpoczęła kadra młodzieżowa. Ośmioro podopiecznych trenera Łukasza Słoniny od poniedziałku trenuje w Bydgoszczy.

W poprzednich trzech sezonach kadrę młodzieżową prowadzili Rafał Lepel i Łukasz Słonina. Pierwszy z tej dwójki pracował z juniorami, ale na początku roku mianowany został trenerem kadry seniorów. Zarząd Polskiego Związku Biathlonu uznał, że za przygotowania całej kadry młodzieżowej odpowiedzialny będzie wyłącznie Słonina.

- Z uwagi na większą liczbę zawodników w grupie czeka mnie teraz trochę więcej obowiązków. Wiążę się to w praktyce z układaniem dwóch planów dla jednej grupy. Nie jest to jednak dla mnie nowość, mam już podobne doświadczenia z pracy jako asystent Nadii Biłowej – powiedział Słonina, który współpracował z ukraińską trenerką zarówno w kadrze młodzieżowej, jak i w kadrze seniorek.

33-letni szkoleniowiec z Sokołowska nie będzie jednak pozbawiony wsparcia. Podczas zgrupowania w Bydgoszczy funkcję jego asystenta będzie pełnić Sergiej Dalidowicz - były białoruski biegacz narciarski, piąty zawodnik igrzysk w Soczi, zwycięzca zawodów Pucharu Świata w Kuopio z 2001 roku.

- Liczę, że z uwagi na jego doświadczenie zawodnicze oraz trenerskie nasza współpraca przerodzi się w coś stałego. Mam nadzieję, że pomoże nam doszlifować technikę biegu, zwłaszcza że w czasach zawodniczych specjalizował się w stylu łyżwowym – dodał Słonina.

W kadrze na pierwsze zgrupowanie znalazły się cztery zawodniczki oraz czterech zawodników: Daria Gembicka, Anna Nędza-Kubiniec, Barbara Skrobiszewska, Amelia Liszka, Fabian Suchodolski, Hubert Matusik, Kacper Brzóska oraz Grzegorz Galica. Uwagę zwraca duża rozpiętość wiekowa, powołani zostali młodzi biathloniści w wieku od 15 do 21 lat.

- Poziom tych młodych zawodników jest bardzo wysoki. Dostosowanie planu objętościowego zarówno dla grupy doświadczonych kadrowiczów oraz debiutantów nie powinno być większym problem – skomentował Słonina.

W porównaniu z poprzednim sezonem w kadrze zabrakło Marcina Zawoła, Jana Guńki i Konrada Badacza, którzy tego lata przygotowywać będą się z pierwszą reprezentacją. W żeńskim zespole w oczy rzuca się brak Patrycji Stanek i Klaudii Topór.

- Patrycja Stanek wybrała inna ścieżkę życiową. Zapowiadała to już podczas ostatniego sezonu. Nie wznowiła treningów i zakończyła swoją przygodę z biathlonem. Jeśli chodzi o Klaudię Topór to w ostatnim czasie poziomem dorównywały jej młodsze koleżanki, dlatego też to one znalazły się w kadrze. Według międzynarodowych kryteriów przez najbliższe dwie zimy wciąż będzie jeszcze juniorką, więc po konsultacjach uznaliśmy, że będzie miała zapewnione szkolenie w kadrze B – dodał Słonina. 

Za miejsce pierwszego zgrupowania kadra młodzieżowa – podobnie jak w poprzednich latach – obrała sobie obiekty bydgoskiego Zawiszy.

- Bydgoszcz jest idealnym miejscem na pierwsze zgrupowanie ze względu na obiekty, którymi dysponuje. Na pierwszy plan wysuwa się kryta strzelnica, gdzie można poświęcić czas na pracę z karabinem i wyłapać błędy zawodników podczas strzelania bez wpływu innych czynników takich jak wiatr. Przy hotelu znajduje się również stadion lekkoatletyczny, kilka siłowni, hala sportowa i mnóstwo ścieżek do biegania, jak również trasy rowerowe. Wszystko to znajduje się w jednym miejscu. Nasze dalsze plany na lato to obozy w  Zakopanem oraz Dusznikach-Zdroju. Podobnie jak w dwóch poprzednich sezonach przygotowawczych, lato spędzimy w Polsce – zakończył Słonina.

Obóz w Bydgoszczy potrwa do 28 maja.

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Łukasz Słonina