Tobias Torgersen powraca do roli trenera polskiej kadry biathlonistek, którą pełnił już w sezonie 2017/18. Norweski trener cieszy się z długości kontraktu, który zakłada jego zatrudnienie do igrzysk w 2026 roku. - To właśnie czasu zabrakło podczas mojego poprzedniego pobytu w Polsce - powiedział 39-latek w pierwszym wywiadzie po powrocie.

Po czterech latach przerwy wraca pan do Polski. Jakie były kulisy tego powrotu? Co zmieniło się w porównaniu z 2017 rokiem, gdy rozpoczynał pan pracę z polskimi biathlonistkami po raz pierwszy?

- Pierwsze nieformalne rozmowy rozpoczęliśmy jeszcze podczas styczniowych Pucharów Świata.  Byłem pozytywnie zaskoczony propozycją powrotu do Polski. Cieszę się, że tym razem mam perspektywę czterech lat pracy, tego czasu zabrakło podczas mojego poprzedniego pobytu w Polsce. W drużynie zaszły pewne personalne zmiany, ale nie zmieniło się to, że ponownie będę miał do czynienia z utalentowaną grupę biathlonistek.

Obserwował pan zza chińskiego muru jak w trakcie minionych czterech sezonów radziły sobie Polki?

- Zawsze śledzę późniejsze dokonania swoich byłych podopiecznych i życzę im jak najlepiej. Gdy spotykaliśmy się na zawodach zawsze ucinaliśmy sobie krótką pogawędkę. Nigdy nie dociekałem jednak, co może być przyczyną takich, a nie innych wyników. Nie wiem, co dokładnie działo się w polskim zespole przez ostatnie cztery lata, ale patrząc na to z dystansu na pewno brakowało stabilizacji.

„Jeśli zachowa spokój i przyjmie metodę małych kroczków stanie się bardziej regularna. Ma wszystko, żeby za dwa lata w Pekinie bić się o indywidualne podium igrzysk” – pamięta pan o kim tak powiedział?

- Oczywiście o Kamili Żuk. Widziałem w niej potencjał wtedy, widzę go teraz. Nadal uważam, że jest to materiał na medalistkę olimpijską i praca nad tym by tak się stało jest jedną z moich największych motywacji. Ścieżka rozwoju nie u każdej zawodniczki wygląda jak krzywa rosnąca. Czasami przestoje są zupełnie normalne, jest to kwestia indywidualna. Uważam jednak, że przez te cztery ostatnie lata Kamila nie rozwinęła się tak jak mogła. Mogły się do tego przyczynić częste zmiany trenerów i metod szkoleniowych.

Przez ostatnie cztery lata nasz kobiecy zespół przeszedł transformację. Z kwartetu ówczesnych liderek w drużynie została tylko Monika Hojnisz-Staręga, która sama wciąż zastanawia się nad kontynuowaniem kariery. Rozmawiał Pan już z nią i przekonywał do tego by została w kadrze? Akurat w jej przypadku sezon 2017/18, w którym poprzednio współpracowaliście nie wypadł zbyt okazale, zdobyła tylko 13 punktów PŚ…

- Tamta zima nie przyniosła spodziewanych rezultatów, choć latem na treningach Monika była liderką reprezentacji. Czegoś jednak zabrakło, gdy przyszło do startów pucharowych, choć pamiętajmy, że wywalczyła wówczas szóste miejsce na igrzyskach w Pjongczang. Rozmawiałem z nią i ma świadomość, że wracam do pracy w Polsce na dłuższy okres czasu. Wiem, że potrzebuje czasu na to, żeby odpocząć po czterech latach wzmożonej pracy. Monika nie chce, aby ktokolwiek wpływał na jej decyzję.

Wiadomo już jak będą wyglądały letnie przygotowania?

- Jeszcze nie ustaliliśmy konkretów, choć nie ukrywam, że moja głowa jest pełna pomysłów. Marzy mi się zgrupowanie w Lillehammer, gdzie aktualnie mieszkam. Osobiście uważam, że to najlepsze miejsce na świecie do organizowania obozów treningowych. Na pewno jednak większość czasu spędzimy trenując w Polsce.

Trenerem męskiej kadry już na stałe ogłoszony został Rafał Lepel. Znacie się jeszcze sprzed czterech lat, gdy był jedną z osób odpowiedzialnych za przygotowanie nart. Cieszy się pan na tę współpracę?

- Oczywiście. Przez ostatnie cztery lata miałem dość regularny kontakt z trenerem Rafałem. Zawsze gdy spotykaliśmy się na zawodach była okazja nie tylko do pośmiania się i powspominania starych czasów, ale też do dyskusji i wymiany poglądów. Jest żądny wiedzy i lubi się uczyć. Nie twierdzę, że będę jego nauczycielem, ale taka wzajemna wymiana poglądów będzie pożyteczna dla nas obojga.

Od roku funkcję dyrektora sportowego w Polskim Związku Biathlonu pełni Justyna Kowalczyk-Tekieli, która zgodnie ze słowami prezesa Waśkiewicza po zmianach w sztabie szkoleniowym ma być bardziej zaangażowana w pracę pierwszej reprezentacji. Macie już ustalony podział zadań?

- Jest wielką postacią światowego sportu. Cieszę się, że będę miał możliwość czerpać również z jej doświadczenia. Jeszcze nie ustaliliśmy tego, kto będzie za co odpowiedzialny, ale można się domyślać, że z jej ogromnym bagażem wiedzy będzie niezwykle pomocna przy treningach biegowych.

Gdy rozmawialiśmy ostatnio dwa lata temu wspominał pan, że wciąż nie może poradzić sobie z traumą po sztafecie na igrzyskach w Pjongczang. Czas leczy rany?

- W tym przypadku nie. Wspomnienia nasiliły się zwłaszcza przy okazji igrzysk w Pekinie. Znów Azja, zimno, wietrznie. Towarzyszyły mi wówczas podobne uczucia, co cztery lata temu. Wydarzenia tamtego dnia już na zawsze pozostaną ze mną. Był to najbardziej emocjonujący moment w całym moim sportowym życiu i wciąż się zastanawiam czy mogłem wtedy zrobić coś inaczej.

[W przyszłym tygodniu druga część rozmowy z Tobiasem Torgersenem dotycząca jego pracy w Chinach.]