Eckhoff z dubletem w Oslo

Ostatnie zawody Pucharu Świata w sezonie 2021/22 są popisem formy Tiril Eckhoff. Po zwycięstwie w sprincie, Norweżka wygrała w Oslo również bieg pościgowy. Drugie miejsce w sobotnim wyścigu i końcowy triumf w klasyfikacji generalnej zapewniła sobie Marte Olsbu Roeiseland.

To właśnie między tą dwójką rozegrała się walka o zwycięstwo. Obie Norweżki już po pierwszym strzelaniu miały wyraźną, bo kilkudziesięciosekundową przewagę nad resztą stawki. Początkowo pozycję liderki dzięki lepszemu strzelaniu objęła Olsbu Roeiseland. Liderka PŚ spudłowała jednak podczas ostatniego strzelania, podczas gdy goniąca ją Eckhoff była wtedy bezbłędna. Różnica pomiędzy tą dwójką przed ostatnim okrążeniem wynosiła 10 sekund na korzyść Eckhoff. Ta nie zmarnowałą tej przewagi, wręcz ją powiększyła i na mecie zameldowała się 25 sekund przed swoją rodaczką.

Pierwsze podium od dwóch lat wywalczyła Paulina Fialkova. Słowaczka awans z ósmego miejsca na trzecie zawdzięcza perfekcyjnemu strzelaniu. Wcześniej długo na trzeciej pozycji biegła Anais Chevalier-Bouchet. Francuzka spudłowała jednak podczas ostatniego strzelania i finiszowała jako czwarta. Chwilę po niej do mety dotarły Denise Herrmann i Lisa Theresa Hauser. Austriaczka, która ruszała jako trzecia, biegała dwie karne rundy.

Bezbłędna była Franziska Preuss - autorka największego awansu. Niemka przesunęła się z 45. miejsca po sprincie na 10. lokatę na mecie biegu pościgowego.

Polki nie startowały. Ostatni bieg sezonu w niedzielę - wtedy rozegrany zostanie mass start.fot. Manzoni/IBU

Powiązane osoby

 Norwegia | kobieta | Tiril Eckhoff