Simon najlepsza w Otepaa, Hojnisz-Staręga w drugiej dziesiątce

Zwycięstwem Julii Simon zakończył się bieg sprinterski kobiet rozgrywany w ramach Pucharu Świata w Otepaa. Niespodziewanie na drugim i trzecim miejscu uplasowały się Vanessa Voigt oraz Karoline Knotten. Monika Hojnisz-Staręga zajęła osiemnaste miejsce, dzięki czemu zapewniła sobie miejsce na liście startowej sobotniego biegu ze startu wspólnego.

Dla Simon to czwarta wygrana w karierze, ale dopiero pierwsza w tym sezonie. Francuzka zaprezentowała w piątek świetną dyspozycję biegową, bo mimo pudła wygrała z bezbłędnymi zawodniczkami. Vanessę Voigt z Niemiec wyprzedziła na mecie o jedenaście sekund. Lepszy czas od Simon po drugim strzelaniu miała Karoline Knotten, która nie dała jednak rady dowieźć do mety jedenastosekundowej przewagi nad Francuzką. Finiszowała z trzecim rezultatem i stratą trzynastu sekund do zwyciężczyni. Dla Norweżki do drugie podium w karierze, Niemka w czołowej trójce zameldowała się po raz pierwszy.

Czołowe zawodniczki klasyfikacji generalnej niemal w komplecie zameldowały się w pierwszej dziesiątce. Marte Olsbu Roeiseland po dwóch karnych rundach była dziesiąta. Na mecie była trzecią z Norweżek, oprócz Knotten wyprzedziła ją jeszcze Ingrid Tandrevold, która zajęła piąte miejsce. Z kolei na szóstym i ósmym miejscu uplasowały się siostry Oeberg - tym razem lepsza od Elviry okazała się Hanna. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają czwarta Denise Herrmann, siódma Anais Chevalier-Bouchet oraz dziewiąta Lisa Hauser.

Awans do biegu ze startu wspólnego uzyskała Monika Hojnisz-Staręga. Polka spudłowała tylko raz i ze stratą nieco ponad minuty zajęła osiemnaste miejsce, co nie licząc igrzysk jest jej drugim najlepszym rezultatem w tegorocznym Pucharze Świata. Kamila Żuk z trzema pudłami sklasyfikowana została na 56. miejscu.

W swoim pożegnalnym starcie w zawodach Pucharu Świata Magdalena Gwizdoń uplasowała się na 66. pozycji. Doświadczona biathlonistka reprezentująca BLKS Żywiec spudłowała dwukrotnie w postawie leżąc, dołożyła do tego jeszcze jedną karną rundę po stójce. Był to jej 519. występ w Pucharze Świata, które uzbierała na przestrzeni aż 27 sezonó, co jest absolutnym rekordem świata. Gwizdoń wyprzedziła m. in. Annę Mąkę, która z taką samą liczbą pudeł zajęła 69. lokatę.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Niemcy | kobieta | Vanessa Voigt

 Francja | kobieta | Julia Simon

 Polska | kobieta | Monika Hojnisz-Staręga