Pierwsza wygrana Wierer od ponad roku

Po fantastycznej pogoni na ostatnim okrążeniu Dorothea Wierer wygrała mass start podczas PŚ w Anterselwie. Dla Włoszki to pierwsza wygrana od grudnia 2020 roku. Anna Mąka finiszowała na 27. miejscu.

Przed ostatnim strzelaniem na czele uformowała się czteroosobowa grupka liderek złożona z Tiril Eckhoff, Anais Chevalier-Bouchet, Justine Braisaz-Bouchet i Dorothei Wierer. Z walki o zwycięstwo z tego grona wypisały się Eckhoff i Braisaz-Bouchet, które spudłowały dwukrotnie. Jako pierwsza na trasę ruszała Chevalier-Bouchet, za nią z kilkusekundową stratą ruszyła Dorothea Wierer. Obie w ostatniej próbie strzelały celnie, ale miały już karne rundy z poprzednich wizyt na strzelnicy. Francuzka spudłowała raz podczas pierwszego strzelania, Włoszka biegała karną rundę po obu strzelaniach w postawie leżąc. Obie zawodniczki w zasięgu wzroku miała również tracąca 11 sekund Dzinara Alimbekawa.

Już na początku ostatniego okrążenia zaatakowała Wierer. Chevalier-Bouchet nie miała sił, żeby się przytrzymać Włoszki. Co więcej szybko została dogoniona również przez Alimbekawę. Przez moment wydawało się, że Białorusinka może jeszcze spróbować zaatakować Włoszkę. Ta jednak nie zwalniała tempa biegu i na metę wpadła z przewagą czterech sekund nad Alimbekawą. Dla Wierer to trzynasta wygrana w Pucharze Świata - pierwsza od trzynastu miesięcy. Poprzednio triumfowała na inaugurację sezonu 2020/21 w Kontiolahti.

Alimbekawa dzięki drugiemu miejscu awansowała na pozycję wiceliderki klasyfiakcji generalnej Pucharu Świata. Jej strata do nieobecnej w Anterselwie Marte Olsbu Roeiseland zmalała do 62 punktów. Jako trzecia ze stratą 11 sekund do mety dotarła Anais Chevalier-Bouchet, dla której to trzecie podium w sezonie.

Kolejny dobry występ zanotowała Kristina Rezcowa, która wyrasta na liderkę kadry Rosji. Po trzecim miejscu w mass starcie w Annecy, córka legendarnej Anfisy zajęła czwarte miejsce w Anterselwie. Swoje rekordy życiowe jeśli chodzi o najwyższe miejsca w zawodach Pucharu Świata poprawiły siódma Vanessa Voigt z Niemiec i dziewiąta Alina Stremous - urodzona w Wołgogradzie reprezentantka Mołdawii. Na przeciwległym biegunie znalazły się Lisa Theresa Hauser i Lisa Vittozzi, które nie mogą odnaleźć wysokiej formy. Austriaczka spudłowała siedmiokrotnie, Włoszka aż dziewięciokrotnie - obie sklasyfikowane zostały na dwóch ostatnich pozycjach.

Anna Mąka w swoim debiucie zaliczyła obiecujący początek wyścigu. Po pierwszym bezbłędnym strzelaniu wybiegła na trasę jako trzynasta. Podczas kolejnych wizyt na strzelnicy pudłowała po razie i do mety dotarła na 27. miejscu.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU ZE STARTU WSPÓLNEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Włochy | kobieta | Dorothea Wierer

 Polska | kobieta | Anna Mąka