Dublet Francuzek, Mąka dwunasta!

Bieg indywidualny kobiet w Anterselwie zakończył się podwójnym zwycięstwem biathlonistek z Francji. Pierwsza była Justine Braisaz-Bouchet, na drugim miejscu zawody ukończyła Julia Simon. Najlepszy wynik w karierze zanotowała Anna Mąka, która zajęła dwunaste miejsce.

Pod nieobecność wielu czołowych zawodniczek - w tym liderki PŚ Marte Olsbu Roeiseland, sióstr Elviry i Hanny Oeberg czy Denise Herrmann - pierwszoplanowe role w piątkowym biegu na 15km odgrywały Francuzki, które do tej pory nie mogły pochwalić się ani jednym indywidualnym zwycięstwem w sezonie. Jak już wygrały to z przytupem - zajmując dwie pierwsze lokaty. Dla Justine Braisaz-Bouchet jest to trzeci pucharowy triumf w karierze. 25-latka przypomniała sobie, że w tej konkurencji stała już na najwyższym stopniu podium, ma również brązowy medal MŚ z 2019 roku. W Anterselwie Braisaz-Bouchet spudłowała tylko raz - podczas trzeciej wizyty na strzelnicy. Wówczas na prowadzenie wyszła Julia Simon, która jednak z dorobkiem dwóch minut kary na mecie była 51 sekund za swoją rodaczką.

Pierwsze podium w karierze zanotowała Mona Brorsson, która zdecydowała się na start jako jedyna z pierwszej kadry Szwecji. 31-latka mimo dwóch minut kary zepchnęła z podium Claire Egan. Doświadczona Amerykanka była blisko powtózenia swojego osiągnięcia z mass startu w Oslo z 2019 roku, gdy była trzecia. 

Kolejne lokaty w pierwszej dziesiątce zajmowały zawodniczki zaliczane do ścisłej czołówki - piąta była Dorothea Wierer, szósta Marketa Davidova, siódma Dzinara Alimbekawa, ósma Ingrid Tandrevold, dziewiąta Lisa Theresa Hauser, a TOP10 zamknęła Uliana Nigmatulina. 

Formy sprzed roku wciąz zdaje się szukać Tiril Eckhoff, która pudłowała po razie podczas każdego ze strzelań i do mety dotarła z czasem pozwalającym na zajęcie jedenastego miejsca. Norweżka o pięć sekund wyprzedziła Annę Mąkę, dla której dwunasta lokata jest najlepszym wynikiem w karierze. Poprzedni - 26. miejsce - Polka wywalczyła w biegu długim w Anterselwie rok temu. 

Mąka jako jedna z zaledwie ośmiu zawodniczek spudłowała tylko raz, co było najlepszym osiągnięciem w stawce. Minutę kary Polka zarobiła podczas drugiego strzelania. Nasza reprezentantka doskonale wytrzymała próbę nerwów podczas ostatniej wizyty na strzelnicy, co przed ostatnim okrążeniem dawało jej siódmą lokatę. 29-latkę z Zakopanego zdołało wyprzedzić w końcówce pięć rywalek, ale dwunaste miejsce i tak jest najlepszym wynikiem polskiej reprezentacji w tym sezonie.

Kinga Zbylut i Natalia Tomaszewska nie sprostały trudnym warunkom na strzelnicy. Bardziej doświadczona z tej dwójki Zbylut z siedmioma pudłami na koncie zajęła 84. miejsce, 23-letnia Tomaszewska z jedną minutą kary mniej sklasyfikowana została na 89. pozycji.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU INDYWIDUALNEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Francja | kobieta | Julia Simon

 Francja | kobieta | Justine Braisaz-Bouchet

 Szwecja | kobieta | Mona Brorsson

 Polska | kobieta | Anna Mąka