Powrót Szczurka

Po zawirowaniach związanych ze zdrowiem po niemal półrocznej przerwie do sportu powrócił Łukasz Szczurek. 33-letni biathlonista znalazł się w składzie reprezentacji na ostatnie zgrupowanie w Dusznikach-Zdroju, ma za sobą również start w Mistrzostwach Polski w biathlonie letnim. - Zdaję sobie sprawę, że moja kariera nie potrwa już długo, dlatego skupiam się tylko na nadchodzącym sezonie. Podstawowym priorytetem jest awans drużyny na igrzyska – powiedział.

Szczurek to mistrz świata juniorów młodszych z 2007 roku, który sukcesów w młodszych kategoriach wiekowych nie potrafił jednak przełożyć na miejsca w czołówce rywalizacji seniorskiej. Przez ponad dekadę reprezentował Polskę na najważniejszych imprezach biathlonowych takich jak igrzyska olimpijskie (2010, 2014) czy mistrzostwa świata (2008-2020).

W lutym 2020 roku zajął 37. miejsce w biegu indywidualnym podczas czempionatu w Anterselwie, co było jego najlepszym rezultatem na przestrzeni ostatnich ośmiu sezonów. Miniona zima w wykonaniu Szczurka była już zdecydowanie słabsza, a znaczny wpływ na to miały problemy ze zdrowiem.

- Te pojawiły się jeszcze przed rozpoczęciem sezonu – powiedział Szczurek. - Już w październiku miałem objawy zakażenia koronawirusem. Co prawda nie były one silne, ale wyłączyły mnie z treningu na dwa tygodnie. Gdy rozpoczął się sezon widać było, że nie jestem tym samym zawodnikiem co wcześniej. Wspólnie z trenerem próbowaliśmy odbudować formę, nie szło to jednak w dobrym kierunku. Przed świętami mieliśmy testy wydolnościowe, które pokazały, że jestem w kiepskiej dyspozycji. W styczniu podczas jednego ze startów w Oberhofie poczułem się gorzej. Już wcześniej miałem problem z tym, że gdy tylko wchodziłem na większą intensywność to odcinało mi nogi, czułem się niedotleniony. Doszliśmy do wniosku, że dobrym posunięciem byłoby zrobienie sobie przerwy – dodał.

Na problemy ze zdrowiem nałożyły się również kłopoty związane ze sprawami zawodowymi.

- Dostałem informację, że prawdopodobnie będę musiał opuścić Wojskowy Zespół Sportowy. Mentalnie byłem już trochę pogodzony z tym, że zakończę swoją przygodę ze sportem. Na szczęście sprawa znalazła swój szczęśliwy finał. Zrozumiałem o co chodzi w powiedzeniu, że „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”, dlatego chciałem podziękować wszystkim osobom, które mi pomogły. Te słowa kieruję przede wszystkim do prezesa Waśkiewicza – powiedział Szczurek.

Zawodnik reprezentujący klub AZS AWF Katowice znalazł się w składzie reprezentacji na niedawne zgrupowanie w Dusznikach-Zdroju. W pierwszych dniach lipca wystartował w Mistrzostwach Polski w biathlonie letnim, gdzie jego najlepszym osiągnięciem było siódme miejsce w sprincie.

- Aktualnie czuję się już bardzo dobrze. Na mistrzostwach w Czarnym Borze zabrakło trochę świeżości, bo na ostatnim zgrupowaniu do samego końca byliśmy w ciężkim treningu. Zawiedziony jestem postawą na strzelnicy. Widać, że jestem po dłuższej przerwie i brakuje mi trochę treningów na wyższej intensywności – ocenił Szczurek, który dodał, że czuje ogromną motywację.

- Zdaję sobie sprawę, że moja kariera nie potrwa już długo, dlatego skupiam się tylko na nadchodzącym sezonie. Podstawowym priorytetem jest awans drużyny na igrzyska. Swoimi dobrymi wynikami chciałbym podziękować za powierzone zaufanie zarówno związkowi, jak i Centralnemu Zespołowi Wojskowemu – zakończył.

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Łukasz Szczurek