Świetny finisz Samuelssona, Szwecja górą w supermikście

Zwycięstwem Szwecji zakończyła się ostatnia konkurencja Pucharu Świata w Novym Meście - supermikst. Anna Mąka i Andrzej Nędza-Kubiniec zajęli 22. miejsce.

Przez niemal cały wyścig ton rywalizacji nadawali Ingrid Tandrevold i Sturla Laegreid, którzy za zadanie mieli powtórzyć sukces swoich koleżanek i kolegów z reprezentacji, którzy przed południem wygrali sztafetę mieszaną. By ten scenariusz się ziścił zabrakło niewiele. Duet z Norwegii uniknął karnych rund, dobierał siedmiokrotnie i jeszcze na 100 metrów do mety prowadził. Laegreid na finiszu zachował jednak mniej sił od Sebastiana Samuelssona, który w parze z Linn Persson sięgnął po swoje drugie zwycięstwo w tej konkurencji. Poprzednio triumfował wraz z Hanną Oeberg na inaugurację sezonu 2019/20 w Ostersund.

Sensacyjne trzecie miejsce wywalczyli Susan Dunklee oraz Sean Doherty. Amerykanie mieli już co prawda w przeszłości podium w tej specjalności - Dunklee i Lowell Bailey zajęli drugie miejsce w Kontiolahti cztery lata temu - ale ich tegoroczne starty nie zapowiadały takiego rozwoju wydarzeń. W bezpośredniej walce o trzecią lokatę Doherty pokonał doświadczonego Simona Edera. Austriak, który do pary miał mistrzynię świata Lisę Hauser, finiszował jako czwarty.

Występ w supermikście był pożegnaniem Ondreja Moravca. Utytułowany Czech swojego ostatniego występu nie zaliczy do udanych. W duecie z Lucie Charvatovą zajął bowiem tylko siedemnaste miejsce, a uwagę zwraca liczba aż siedmiu karnych rund. Żeby być jednak sprawiedliwym aż sześć było autorstwa Charvatovej, która w stójce na swojej pierwszej zmianie nie trafiła ani razu.

Kłopoty na strzelnicy mieli również reprezentanci Polski. Anna Mąka biegała jedną karną rundę, Andrzej Nędza-Kubiniec aż trzy. Ze stratą ponad czterech i pół minuty Polska zajęła 22. pozycję.