Pierwsze złoto dla Francji

Bieg indywidualny juniorek młodszych rozpoczął tegoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów w Obertilliach. Pierwszy złoty medal wywalczyła Francuzka Jeanne Richard. Klaudia Topór i Anna Nędza-Kubiniec uplasowały się na początku czwartej dziesiątki.

Jako jedyna dystans 10km poniżej pół godziny pokonała Lena Repinc ze Słowenii. Znacznie gorzej poszło jej jednak na strzelnicy - trzy minuty kary za cztery pudła oznaczały na mecie czas gorszy od Jeanne Richard o nieco ponad pół minuty. Trzeci rezultat uzyskała strzelająca bezbłędnie Ema Kapustova ze Słowacji, która o pół sekundy wyprzedziła Sarę Andersson ze Szwecji. Tak wyglądał układ czołówki po przebiegnięciu pierwszych kilku zawodniczek - nikt z numerem startowym powyżej dziesiątego nie włączył się już do walki o medale.

Uwaga ta dotyczy również reprezentantek Polski, które dodatkowo zaszkodziły sobie strzelaniem. Klaudia Topór z pięcioma pudłami zajęła 32. miejsce, lokatę niżej uplasowała się Anna Nędza-Kubiniec, która zanotowała siedem niecelnych strzałów. Obie straciły do zwyciężczyni niecałe pięć i pół minuty.

Na 55. pozycji uplasowała się debiutująca  w zawodach tej rangi Martyna Lichosyt. Zawodniczka BLKS Żywiec spudłowała pięciokrotnie. Aż dziewięć razy do tarczy nie trafiła Barbara Skrobiszewska, którą w efekcie sklasyfikowano na 77. miejscu.