Hojnisz-Staręga podbudowana awansem do mass startu

Dzięki niezłym występom w trzech pierwszych konkurencjach Mistrzostw Świata w Pokljuce Monika Hojnisz-Staręga wywalczyła kwalifikację do startu w niedzielnym biegu masowym. - To mnie podbudowuje, bo otrzymuję kolejną szansę na dobry wynik – powiedziała Polka.

We wtorkowym biegu indywidualnym Hojnisz-Staręga zajęła szesnaste miejsce. Nasza liderka dobrze spisała się na trasie, gdzie uzyskała dwudziesty czas. Do najszybszej pod tym względem Tiril Eckhoff Polka straciła tylko nieco ponad minutę.

- Moje odczucia co do tego biegu nie mają odzwierciedlenia w wynikach. Od samego początku biegło mi się ciężko, ale wiedziałam, że to będzie wymagający start i kluczowe będzie umiejętne rozłożenie sił. Jak patrzę w analizy czasów to chyba mi się to udało, bo nawet na ostatnim okrążeniu miałam jeszcze rezerwy do tego by wyszarpnąć kilka sekund – powiedziała Hojnisz-Staręga.

W walce o podium Polce przeszkodziło strzelanie. Feralne okazały się trzeci strzał podczas pierwszej wizyty na strzelnicy oraz czwarty strzał podczas ostatniej próby. Przy jednej minucie kary Hojnisz-Staręga byłaby czwarta, ale przy bezbłędnym strzelaniu mogłaby liczyć już na trzecią lokatę.

- Szkoda strzelania, bo dwie kary na mistrzostwach świata to jest za dużo i to pomimo tego, że rywalki też sobie nie do końca radziły. Gdyby ktoś stał z boku i obserwował warunki na strzelnicy to by powiedział, że każda z nas powinna się nauczyć strzelać. Wydawało się, że nie wieje, ale kar było dość sporo. Wiatr był jednak złudny, minimalny powiew chorągiewki dawał naprawdę duży odskok na tarczy. Ja dostałam korektę po pierwszym leżaku i drugi już był ok. Najbardziej szkoda mi właśnie tego pierwszego strzelania w postawie leżąc, bo to moja mocniejsza strona. Pudło w stójce było gdzieś wkalkulowane – dodała.

- Największym pozytywem dzisiejszego biegu było utwierdzenie się w tym, że wystartuję w niedzielnym biegu masowym. To mnie podbudowuje, bo otrzymuję kolejną szansę na dobry wynik – zakończyła.

Zasady kwalifikacji do biegu ze startu wspólnego podczas mistrzostw świata oraz igrzysk olimpijskich różnią się nieco od tych znanych z Pucharu Świata. Trzydziestkę uczestników stanowią medaliści poprzednich konkurencji, najlepsza piętnastka Pucharu Świata oraz zawodnicy, którzy w trakcie trzech rozegranych wcześniej biegów zdobyli najwięcej punktów do klasyfikacji. Właśnie w tej ostatniej grupie znalazła się Monika Hojnisz-Staręga, która w trzech startach w Pokljuce zgromadziła 61 punktów, co dało jej szósty rezultat pośród zawodniczek spoza grona medalistek lub TOP15 PŚ. W niedzielnym mass starcie – jeśli nikt z czołówki się nie wycofa - Polka pobiegnie z 22. numerem.  

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Monika Hojnisz-Staręga