Kolejne złoto Norwegii na MŚ,  Eckhoff najszybsza w sprincie

Tiril Eckhoff została mistrzynią świata w biathlonowym sprincie. To drugie złoto Norweżki w Pokljuce. Polki ukończyły bieg poza pierwszą dwudziestką.

Eckhoff zdobyła tytuł w świetnym stylu. Jako jedna z nielicznych zawodniczek strzelała bez pudła, a w dodatku notowała znakomite czasy biegu. Pod tym względem nieznacznie lepsze od niej były tylko Anais Chevalier-Bouchet i Marte Olsbu-Roeiseland. Obie szanse na złoto przegrały jednak na strzelnicy - zanotowały tam, odpowiednio, jedno i dwa pudła.

Dla Norweżki to już ósmy złoty medal mistrzostw świata, ale dopiero drugi zdobyty indywidualnie. Wcześniej na najwyższym podium stanęła pięć lat temu na mistrzostwach w Oslo - wtedy też wygrała sprint.

Srebrny medal mimo jednego pudła zdobyła Chevalier-Bouchet. Trzecie miejsce sensacyjnie zajęła Hanna Sola. Białorusinka nigdy wcześniej nie stała indywidualnie na podium zawodów Pucharu Świata.

Na drugim strzelaniu szansę na jedenasty złoty medal mistrzostw świata w swojej karierze zmarnowała Marte Olsbu-Roeiseland. Norweżka przed wbiegnięciem na strzelnicę legitymowała się najlepszym czasem w stawce, lecz musiała dwukrotnie przebiec karną rundę. Rywalizację zakończyła na szóstym miejscu i dodatkowo straciła na rzecz Eckhoff prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

W walce o medale nie uczestniczyły Polki. Monika Hojnisz-Staręga zaliczyła po pudle na każdym ze strzelań. Po pierwszym z nich szanse na namieszanie w czołówce miała Kamila Żuk. Straciła je po dwóch błędach - konieczność biegania dodatkowego dystansu zepchnęła ją na dalsze pozycje. Obie zostały sklasyfikowane poza pierwszą dwudziestką. Hojnisz-Staręga była 30., Żuk - pozycję wyżej.

Do biegu na dochodzenie nie zakwalifikowały się Joanna Jakieła i Kinga Zbylut. Pierwsza z nich zajęła 66. miejsce, druga była 69.

WYNIKI
KLASYFIKACJA SPRINTU
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Norwegia | kobieta | Tiril Eckhoff