Rozstrzygnięcia pierwszego dnia MPJ

W Dusznikach-Zdroju zainaugurowały 53. Mistrzostwa Polski Juniorów w biathlonie. Pierwszego dnia zawodów rywalizowano w sprintach. Najwięcej zwycięstw odnieśli zawodnicy z Kościeliska.

Oprócz medali mistrzostw kraju juniorzy i juniorzy młodsi walczą o punkty do klasyfikacji generalnej „Celuj w Igrzyska”. Laureatów XI edycji cyklu poznamy w piątek po ostatniej indywidualnej konkurencji mistrzostw. Dodatkową stawką zawodów są kwalifikacje do składu na Mistrzostwa Świata Juniorów i Juniorów Młodszych, które odbędą się w dniach od 27 lutego do 6 marca w Obertilliach.

Jako pierwsze na trasach obiektu Tauron Duszniki Arena rywalizowały kobiety. W rywalizacji młodzieżowej, a więc zawodniczek urodzonych w latach 1998-2000, nie było mocnych na Magdę Piczurę. Zawodniczka z Kościeliska spudłowała tylko raz i o ponad minutę wyprzedziła Natalię Tomaszewską z AZS AWF Katowice (cztery pudła). Trzecie miejsce wywalczyła jej klubowa koleżanka Wiktoria Celczyńska, która jako jedyna w stawce popisała się bezbłędnym strzelaniem.

Mistrzynią kraju w kategorii juniorek została Anna Nędza-Kubiniec z BKS WP Kościelisko, która wyprzedziła dwie koleżanki z kadry młodzieżowej prowadzonej przez trenera Łukasza Słoninę. Srebrny medal wywalczyła Patrycja Stanek, a trzecia była Daria Gembicka. Nędza-Kubiniec spudłowała dwa razy, pozostałe dwie medalistki nie trafiły do celu trzykrotnie.

Wśród juniorek młodszych złoty medal wywalczyła Martyna Lichosyt z BLKS Żywiec, która mimo czterech niecelnych strzałów wyprzedziła Julię Tomasiak o dziewięć sekund. Srebrna medalistka spudłowała raz. Dodatkowe 300 metrów pokonywała Oliwia Arendarczyk, która wywalczyła brąz.

Po południu do rywalizacji przystąpili mężczyźni. Zdecydowane zwycięstwo w zmaganiach młodzieżowców odniósł Przemysław Pancerz. Zawodnik AZS AWF Wrocław spudłował raz i swojego klubowego kolegę Wojciecha Filipa pokonał o blisko dwie minuty. Trzecie miejsce wywalczył Kacper Guńka z BKS WP Kościelisko, który na strzelnicy zaliczył dwa niecelne strzały.

Zgodnie z przewidywaniami o medale wśród juniorów starli się członkowie kadry młodzieżowej przygotowujący się pod okiem trenera Rafała Lepela. Po drugim strzelaniu na prowadzeniu znajdował się Konrad Badacz, na mecie lepszy czas od niego uzyskali jednak zarówno Marcin Zawół, jak i Jan Guńka. Wygrał ten drugi z czasem lepszym o siedem sekund. Był to trzeci złoty medal dzisiejszego dnia dla klubu z Kościeliska.

Ostatnie złoto wtorkowych zawodów zawisło na szyi Huberta Matusika. Zawodnik UKN Melafir Czarny Bór wygrał sprint juniorów młodszych. Kacpra Brzóskę z UKS Biathlon Chorzów wyprzedził o 52 sekundy. Obaj biegali dwie karne rundy, o jedną mniej niż brązowy medalista Kamil Cedzidło.

W środę w Dusznikach-Zdroju rozegrane zostaną biegi sprinterskie. Po dniu przerwy na piątek i sobotę zaplanowano biegi indywidualne oraz sztafety.

MEDALIŚCI MISTRZOSTW POLSKI W SPRINCIE

Młodzieżowiec:
1. Magda Piczura (BKS WP Kościelisko)
2. Natalia Tomaszewska (AZS AWF Katowice)
3. Wiktoria Celczyńska (AZS AWF Katowice)

Juniorka:
1. Anna Nędza-Kubiniec (BKS WP Kościelisko)
2. Patrycja Stanek (BKS WP Kościelisko)
3. Daria Gembicka (UKS Lider Katowice)

Juniorka młodsza:
1. Martyna Lichosyt (BLKS Żywiec)
2. Julia Tomasiak (UKN Melafir Czarny Bór)
3. Oliwia Arendarczyk (UKN Melafir Czarny Bór)

Młodzieżowiec:
1. Przemysław Pancerz (AZS AWF Wrocław)
2. Wojciech Filip (AZS AWF Wrocław)
3. Kacper Guńka (BKS WP Kościelisko)

Junior:
1. Jan Guńka (BKS WP Kościelisko)
2. Marcin Zawół (MKS Karkonosze Jelenia Góra)
3. Konrad Badacz (MKS Karkonosze Jelenia Góra)

Junior młodszy:
1. Hubert Matusik (UKN Melafir Czarny Bór)
2. Kacper Brzóska (UKS Biathlon Chorzów)
3. Kamil Cedzidło (UKN Melafir Czarny Bór)