Francuzi wygrali sztafetę w Anterselwie. Jacquelin lepszy na finiszu od Boe

Reprezentacja Francji wygrała rywalizację męskich sztafet podczas Pucharu Świata w Anterselvie. Polacy zostali sklasyfikowani na 24. miejscu.

Z pierwszego strzelania jako lider wybiegł Erik Lesser, ale jego przewaga nad Antonem Babikowem była symboliczna. Kilka sekund straty do prowadzącej dwójki miał David Komatz. Żaden z nich nie musiał dobierać choćby jednego pocisku. Do tego grona należał też Andrzej Nędza-Kubiniec, który na trasę wrócił na siódmym miejscu. Dopiero trzynasty po dwóch dobieraniach był Sturla Laegreid.

Norweg straty odrobił na dystansie. Po drugim strzelaniu zajmował już trzecie miejsce. Prowadzenie objął wciąż bezbłędny Babikow. Po jednym doładowaniu na drugą pozycję osunął się Lesser.

Polacy po drugiej próbie byli już na osiemnastej pozycji. Nędza-Kubiniec stracił kilka miejsc na dystansie, a już na strzelnicy musiał dobierać trzy pociski.

Na pierwszą zmianę biało-czerwoni dotarli na dwudziestej pozycji. Do prowadzącej Norwegii tracili już ponad półtorej minuty. W czołówce byli też Niemcy, Rosjanie i Francuzi. Drużyny te o zwycięstwo walczyły do samego końca.

Na drugim odcinku na czele wyścigu znajdowali się przez moment Włosi. Spadali Norwegowie, który po jednej karnej rundzie Johannesa Dale na półmetku zajmowali dopiero siódme miejsce. Do Rosji, która prowadziła po dwóch zmianach, tracili blisko 40 sekund.

Karną rundę na swoim odcinku musiał też pokonać Grzegorz Guzik. Polacy spadli o kolejne dwie pozycje - byli na 22. miejscu. Wyprzedzali m.in. beznadziejnie strzelających Szwedów.

Na trzeciej zmianie czołówka nieco się przetasowała. Prowadziła Francja, która wysunęła się na czoło dzięki dobremu strzelaniu Simona Desthieux - dobierał tylko raz. Na drugie miejsce za sprawą Arnda Peiffera przesunęli się Niemcy, trzeci dzięki Thomasowi Bormoliniemu byli Włosi. 

Rosjanie biegli czwarci, choć jeszcze przed szóstym strzelaniem ich prowadzenie wydawało się niezagrożone. Aleksander Łoginow miał niemal pół minuty przewagi nad grupą pościgową, ale strzelał fatalnie i musiał przebiec karną rundę.

Na piąte miejsce przesunęli się Norwegowie. Ich straty były jednak spore - bracia Boe zmieniali się ponad 20 sekund po Niemcach.

Polacy po odcinku Tomasza Jakieły spadli na 24 miejsce. Na nim też zakończyli rywalizację - zostali zdublowani jako pierwsi w stawce. Spotkało to jeszcze drużyny Belgii, Japonii, Łotwy, USA i Czech.

Jako pierwsi z gry o zwycięstwo wypadli Włosi, których szans na triumf pozbawiło zbyt słabe strzelanie Dominika Windischa. Po siódmym strzelaniu liczyły się cztery drużyny: prowadzili Norwegowie, przed Rosjanami, Francuzami i Niemcami. 

Kolejnymi, którzy przestawali się liczyć w walce o wygraną byli Rosjanie i Niemcy - Edward Łatypow i Benedikt Doll tracili na dystansie, a dodatkowe sekundy dokładali sobie na strzelnicy, gdy musieli dobierać pociski.

Do ostatnich metrów o pierwsze miejsce rywalizowały więc sztafety Rosji i Francji. Lepiej końcówkę rozegrał Emilien Jacquelin, który na ostatnim podbiegu zaatakował Johannesa Boe, lepiej wszedł w zakręt przed metą i nie dał sobie odebrać wygranej. Podium uzupełnili Rosjanie - Łatypow na ostatniej rundzie okazał się lepszym biegaczem od Dolla.

WYNIKI