Austriaczka najlepsza w Arber

Wygraną Tamary Steiner zakończył się skrócony bieg indywidualny w Arber zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu IBU. To pierwsza wygrana Austriaczki w karierze. Polki nie zostały dopuszczone do startu ze względu na kwarantannę.

Rywalizacja toczyła się na dystansie 12,5km i w przeciwieństwie do formatu tej konkurencji znanej z Pucharu Świata zamiast minuty za każdy niecelny strzał doliczano 45 sekund kary. Przepis ten nie miał dzisiaj zastosowania wobec Tamary Steiner, która jako jedna z nielicznych w stawce ponad 120 zawodniczek strzelała bezbłędnie. Austriaczka odniosła dzięki temu swoje pierwsze zwycięstwo w karierze na poziomie zawodów Pucharu IBU. Jej dotychczasowym najlepszym rezultatem był tytuł mistrzyni Europy juniorek sprzed trzech sezonów. Zawodniczka z Ramsau o 12 sekund wyprzedziła Annę Weidel. Niemka mogłaby zamienić się pozycjami ze Steiner gdyby nie pudło w ostatnim strzale.

Na podium znalazła się również Jekaterina Bekh z Ukrainy. Dwukrotna mistrzyni świata juniorek z 2019 roku spudłowała raz i do zwyciężczyni straciła 38 sekund. Tuż za podium uplasowała się znana ze startów w zawodach Pucharu Świata Anna Magnusson, natomiast piąty czas dnia uzyskała rewelacyjna 17-latka ze Słowenii Lena Repinc.

Najszybciej trasę biegu pokonała Waleria Wasniecowa z Rosji, co jednak przy aż czterech niecelnych strzałach dało jej dopiero 17. miejsce. Liderką klasyfikacji generalnej i to mimo absencji w dzisiejszym biegu pozostała jej rodaczka Tatiana Akimowa. 30-latka z Czeboksar dostała powołanie do pierwszej reprezentacji swojego kraju i w czwartek wystartuje w zawodach Pucharu Świata w Anterselwie.

Do biegu zgłoszone były trzy reprezentantki Polski. Kamila Cichoń, Magdalena Gwizdoń i Natalia Tomaszewska nie zostały jednak dopuszczone do startu ze względu na obowiązek odbycia kwarantanny.

WYNIKI

fot. Thonfeld/IBU

Powiązane osoby

 Austria | kobieta | Tamara Steiner