Norweska dominacja w Oberhofie! Laegreid z kolejnym zwycięstwem

Norweskie podium w biegu pościgowym w Oberhofie. Już czwarte zwycięstwo w sezonie odniósł Sturla Laegreid. Przez fatalne strzelanie szansę na wygraną zmarnowali bracia Boe.

Długo wydawało się, że walka o zwycięstwo będzie wewnętrzną sprawą norweskiej rodziny. Jako pierwszy na trasę ruszył Johannes, który wygrał sprint z dziesięcioma sekundami przewagi nad swoim bratem Tarjeim. Lider Pucharu Świata dołożył mu kilka sekund na pierwszej rundzie biegowej, ale wszystko zmarnował podczas strzelania. Już w pierwszym zanotował jedno pudło - na trasę wrócił tuż za plecami brata. 

Dobrze współpracujący Tarjei i Johannes powiększali przewagę nad grupą pościgową. Gdy wybiegali ze stadionu, Sturla Laegreid był tylko dziesięć sekund za nimi. Na dystansie powiększyli ten zapas ponad dwukrotnie - na drugim strzelaniu zameldowali się już ponad dwadzieścia sekund przed rywalami. Wtedy powtórzył się scenariusz z pierwszej próby. Tarjei znów był bezbłędny, a Johannes musiał biegać jedną karną rundę. Na trasę wrócił tuż za Johannesem Dale - obaj tracili do lidera już ponad dwadzieścia sekund. Czwarty biegł Sturla Laegreid.

Na dystansie Tarjei Boe stracił nieco ze swojej przewagi, ale - co najważniejsze - nadal był skuteczny na strzelnicy. Nie potrafił się na niej odnaleźć za to Johannes, który podczas trzeciej próby spudłował aż cztery razy! Po kolejnych rundach karnych wrócił na trasę dopiero jako dziesiąty.

Jego brat znajdował się za to dość komfortowej sytuacji. Tarjei Boe miał kilkanaście sekund przewagi nad drugim Dale i już ponad pół minuty zapasu nad trzecim Laegriedem. Biegnący na kolejnych pozycjach Lucas Hofer i Jakov Fak tracili do lidera w okolicach minuty.

Ostatnie strzelanie było bardzo nerwowe. Próby nie wytrzymał prowadzący Tarjei Boe, który spudłował aż trzy razy. Jego błędów nie wykorzystał Dale, który chybił dwa razy. Więcej zimnej krwi zachował Laegreid. Norweg wbiegł na strzelnicę ponad pół minuty po Boe, ale na trasie po przebiegnięciu jednej rundy karnej pojawił się dwa razy.

Laegreid bez większych problemów utrzymał przewagę nad rywalami i odniósł czwarte zwycięstwo w sezonie. Piętnaście sekund po nim linię mety przeciął Dale. Na trzecim miejscu wyścig ukończył Tarjei Boe. Johannes Boe z aż siedmioma karnymi rundami finiszował jako ósmy.

Grzegorz Guzik przed startem mógł liczyć na awans do punktującej czterdziestki. Szanse na to stracił już podczas pierwszego strzelania, które zakończył z czterema pudłami. Łącznie Polak biegał aż dziewięć karnych rund. Linię mety przeciął na 59. miejscu.

Nieco lepiej zaprezentował się Andrzej Nędza-Kubiniec. Obiecująca w jego wykonaniu była zwłaszcza pierwsza część dystansu - po dwóch bezbłędnych strzelaniach przesunął się na 43. miejsce. Nie utrzymał go jednak do końca rywalizacji. Ostatecznie zakończył ją z czterema karnymi rundami na 57. pozycji.

Bieg na dochodzenie w Oberhofie - wyniki

Klasyfikacja generalna PŚ

Klasyfikacja biegu na dochodzenie