Monika Hojnisz-Staręga w coraz lepszej formie! Świetny start Polki w pościgu w Oberhofie

Świetny start Moniki Hojnisz-Staręgi w biegu pościgowym w Oberhofie. Polka z siedemnastej pozycji po sprincie awansowała aż na szóstą pozycję. Wygrała Tiril Eckoff.

Reprezentantka Norwegii startowała jako pierwsza - w piątkowym sprincie wypracowała sobie pół minuty przewagi nad Hanną Oeberg i 40 sekund nad Lisą Theresą Hauser. Eckhoff w jeszcze lepszej sytuacji znalazła się po pierwszym strzelaniu. Była podczas niego bezbłędna. Za jej plecami doszło do małych przetasowań - na drugim miejscu znalazła się Hauser, ale już z blisko 45 sekundami straty. Niemal minutę do liderki traciła Oeberg, która po pierwszym strzelaniu biegała jedną karną rundę.

Dobrze wyścig zaczęła Monika Hojnisz-Staręga. Polka była bezbłędna podczas pierwszej wizyty na strzelnicy i z siedemnastego miejsca na starcie awansowała na jedenaste. W jej ślady nie poszły niestety Kinga Zbylut i Kamila Żuk. Pierwsza z nich spudłowała raz i plasowała się w piątej dziesiątce. Żuk po dwóch karnych rundach wróciła na trasę jeszcze kilka pozycji dalej.

Eckhoff na drugiej rundzie jeszcze powiększyła swoją przewagę. Być może za bardzo się tym rozluźniła, bo podczas kolejnego strzelania zaliczyła jedno pudło. I tak prowadziła ze spory zapasem - Hauser, Marketa Davidova i Marte Roeiseland traciły do niej pół minuty. Na szóste miejsce po kolejnym bezbłędnym strzelaniu znalazła się Hojnisz-Staręga, ale biegła już niemal minutę za Norweżką.

Na trzecim okrążeniu w czołówce nie doszło do istotnych zmian. Kolejne strzelanie przyniosło za to dwa istotne wydarzenia. Pierwsze: bezbłędna Eckhoff utrzymała przewagę nad grupą pościgową. Drugie: bez pudła strzelała Hojnisz-Staręga, która wykorzystała błąd Jeleny Kruczynkiny i awansowała na piąte miejsce. Do liderki traciła już ponad minutę, do czwartej Davidovej - nieco ponad dziesięć sekund.

Pozostałe Polki nie radziły sobie tak dobrze. Żuk z trzeciego strzelnia wybiegła jako 46. Na koncie miała już cztery pudła. Zbylut z sześcioma karnymi rundami biegła jako 55.

Eckhoff na ostatnie strzelanie wbiegła pół minuty przed goniącą ją Roeiseland. Spudłowała raz i... spowodowała spore emocje na ostatniej rundzie. Roeiseland była bowiem bezbłędna. Na trasę wróciła zaledwie 3 sekundy po koleżance z reprezentacji, ale szybko ją dogoniła. Obie Norweżki biegły niemal ramię w ramię, ale ostatecznie Eckhoff zdołała obronić zwycięstwo.

Hojnisz-Staręga na ostatnim strzelaniu popełniła jeden błąd, który zepchnął ją na szóste miejsce. Na nim też zakończyła rywalizację - to jej zdecydowanie najlepszy występ w tym sezonie. Polka na finiszu wygrała z Dorotheą Wierer, która w sprincie zajęła dopiero 31. miejsce. Świetne strzelanie i dobra dyspozycja na trasie dały jej gigantyczny awans.

Bez punktów rywalizację zakończyły pozostałe reprezentantki Polki. Żuk po czterech pudłach finiszowała na 42. miejscu, Kinga Zbylut z ośmioma karnymi rundami była 54. 

Bieg na dochodzenie w Oberhofie - wyniki

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata

Klasyfikacja biegu na dochodzenie

Powiązane osoby

 Norwegia | kobieta | Tiril Eckhoff

 Polska | kobieta | Monika Hojnisz-Staręga