Jakieła na liście startowej sprintu

W czwartkowym biegu sprinterskim w Kontiolahti obok Moniki Hojnisz-Staręgi, Kamili Żuk i Kingi Zbylut wystartuje również Joanna Jakieła. Dla 21-latki z Kościeliska będzie to dopiero drugi występ w zawodach rangi Pucharu Świata w karierze.

Jakieła debiutowała podczas lutowych Mistrzostw Świata w Anterselwie. W biegu indywidualnym spudłowała wówczas 11 razy i zajęła 92. miejsce. Lepiej w tej samej konkurencji poszło jej w rozgrywanych już u progu pandemii Mistrzostwach Europy Juniorów w Hochfilzen, gdzie wywalczyła brązowy medal.

Dzięki dobrym występom na letnich mistrzostwach kraju Jakieła zakwalifikowała się do składu na ostatnie zgrupowanie i inauguracyjne zawody w Kontiolahti. Decyzją trenera Michaela Greisa wystartuje w czwartkowym biegu na dystansie 7,5km. W porównaniu ze startami z ostatniego weekendu zabraknie tym razem Karoliny Pitoń.

- Karolina jest szykowana do startu w biegu sztafetowym. Ostateczny skład drużyny wybiorę po biegu sprinterskim – powiedział Michael Greis, trener kadry seniorek.

Jego podopieczne zaliczyły w miniony weekend dwa starty. Lepsze rezultaty udało się osiągnąć w niedzielnym w sprincie, w którym Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk i Kinga Zbylut w komplecie zameldowały się w czwartej dziesiątce.

- Bieg indywidualny nie poszedł nam tak jak się spodziewaliśmy. Czasy biegu nie były zadowalające, ale wiemy, że przepracowaliśmy odpowiednio okres przygotowawczy i ze startu na start będzie to wyglądało lepiej. Zdecydowanie bardziej zadowolony byłem ze sprintu, gdzie poza stójką Karoliny dziewczyny bardzo dobrze poradziły sobie na strzelnicy. To jednak wciąż tylko początek sezonu, w najwyższej formie chcemy być w okresie od stycznie do marca – dodał Greis.

Początek biegu sprinterskiego w Kontiolahti w czwartek o godzinie 16:30. Trzy godziny wcześniej na starcie staną mężczyźni. Trener Anders Bratli zdecydował, że Polskę reprezentować będą Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza-Kubiniec, Wojciech Skorusa oraz Marcin Szwajnos.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Joanna Jakieła

 Niemcy | mężczyzna | Michael Greis