Na inaugurację jednak bez kibiców

Fiński Związek Biathlonu w porozumieniu z komitetem organizacyjnym Pucharu Świata Kontiolahti zdecydował, że rozpoczynające się w sobotę zawody odbędą się jednak bez udziału publiczności. Wcześniej informowano, że przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego zawody na stadionie będzie mogło śledzić 4500 widzów.

Zgodnie z wytycznymi uczestnicy imprezy mieli zachować dystans społeczny, dezynfekować ręce oraz zasłaniać nos i usta. Organizatorzy zobowiązali się również przygotować komunikację kibiców w taki sposób, aby uniemożliwić im mieszanie się. Chętni do oglądania biathlonu na żywo mieli dotrzeć na stadion własnymi samochodami. Wszystkie te ustalenia są już jednak nieaktualne, bo na dwa dni przed rozpoczęciem Pucharu Świata miejscowe władze zmieniły rekomendacje dla uczestnictwa widzów w imprezach masowych. Powodem jest oczywiście ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Do podobnej sytuacji doszło w marcu, gdy do ostatniej chwili organizatorzy liczyli na obecność kibiców. Ostateczna decyzja o zamknięciu trybun zapadła na cztery godziny przed startem pierwszej konkurencji, gdy część publiczności była już na stadionie.

Wiadomo już, że kibiców zabraknie również podczas kolejnych przystanków biathlonowego Pucharu Świata w Hochfilzen (11-20 grudnia) oraz w Oberhofie (4-17 stycznia). Przy pustych trybunach rozgrywane będą również Mistrzostwa Europy w Dusznikach-Zdroju (27-31 stycznia).