Kolejne zakażenia koronawirusem w świecie biathlonu

Coraz więcej znaków zapytania dotyczących finalnego kształtu list startowych weekendowej inauguracji Pucharu Świata w Kontiolahti. Testy na obecność koronawirusa przeprowadzone po przyjeździe części ekip do Finlandii wykazały zachorowania.

W ostatnich dniach informowaliśmy o potwierdzonych przypadkach koronawirusa u łotewskiej biathlonistki Baiby Bendiki i jej litewskiego kolegi z teamu Tomasa Kaukenasa. W środę pojawiła się informacja, że w Kontiolahti zabraknie Pauliny i Ivony Fialkovych. Słowaczki utknęły w Szwecji na kwarantannie, po tym jak koronawirusa wykryto u jednego z ich serwismenów. Ze składu reprezentacji Włoch wycofano z kolei mistrza świata Dominika Windischa. Wszystko dlatego, że wynik jego testu okazał się niejednoznaczny.

Międzynarodowa Unia Biathlonu poinformowała, że podczas testów przeprowadzanych już w Kontiolahti pojedyncze przypadki koronawirusa odnotowano w reprezentacjach Rosji, Francji, Rumunii, Mołdawii i Łotwy. O dalszych działaniach wobec poszczególnych ekip każdorazowo osobno decydują fińskie służby sanitarne.

Wiadomo już, że w przypadku Francuzów kwarantanna okazała się zbędna. Jak w rozmowie z dziennikarzem L’Equipe wyjaśnił Stephane Bouthiax pozytywny wynik testu otrzymała osoba, która przechodziła chorobę miesiąc temu i najwyraźniej wciąż ma ślady koronawirusa w swoim organizmie. W związku z tym, że od dwóch tygodni nie ma już żadnych objawów zachorowania, zrezygnowano z nałożenia kwarantanny na całą ekipę.

„Trójkolorowi” nie zdecydowali się ujawniać personaliów osoby z pozytywnym wynikiem testu. Inną strategię komunikacji obrali Rosjanie. Jasne jest, że w ich reprezentacji zarażony koronawirusem jest Anton Babikow. Start wracającego po rocznej przerwie 29-latka w Kontiolahti jest wykluczony. Prawdopodobnie na trasach nie zobaczymy również Jewgienija Garaniczewa, który dzielił pokój z Babikowem.

Oficjalne listy startowe inauguracyjnych biegów indywidualnych poznamy w piątek wieczorem. Całkiem jednak możliwe, że start części zawodników będzie się decydował nawet w sobotę rano. Do podobnych sytuacji musimy się jednak w tym sezonie przyzwyczaić.

Powiązane osoby

 Rosja | mężczyzna | Anton Babikow