Reprezentanci Polski już w Kontiolahti

Reprezentanci Polski rozpoczęli w poniedziałek ostatnie zgrupowanie przygotowujące ich do sezonu zimowego. Zamiast do Imatry wyruszyli już bezpośrednio do Kontiolahti, gdzie za niespełna trzy tygodnie odbędzie się inauguracja Pucharu Świata.

Ostatnim przystankiem polskich biathlonistów na mapie przygotowań do zimy miał być stadion Ukonniemi w Imatrze. Gospodarze tamtejszego obiektu zapewniali, że już pod koniec października będą dysponować aż 5km tras. Realia okazały się niestety inne, śnieg bowiem stopniał i sztab szkoleniowy reprezentacji zmuszony był zmienić plany. Zdecydowano, że kadrowicze do sezonu będą przygotowywać się w Kontiolahti, a więc na arenie, która 28 listopada będzie gościć pierwsze zawody nowego sezonu Pucharu Świata.

To nie pierwsza zmiana planów biathlonowej reprezentacji. Pierwotnie kadra seniorek w listopadzie miała przygotowywać się w szwedzkim Idre, natomiast kadra seniorów na ostatni obóz zamierzała wyruszyć do norweskiego ośrodka Gålå. W obliczu wciąż rozwijającej się pandemii koronawirusa kierownictwo Polskiego Związku Biathlonu wraz ze sztabem szkoleniowym zdecydowało się przenieść zgrupowania do Finlandii.

Trenerzy Michael Greis i Anders Bratli na ostatni obóz powołali w sumie jedenastoosobową kadrę, w której znaleźli się: Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk, Natalia Tomaszewska (AZS AWF Katowice), Kinga Zbylut, Joanna Jakieła, Karolina Pitoń (BKS WP Kościelisko), Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), Łukasz Szczurek, Andrzej Nędza-Kubiniec, Marcin Szwajnos, Wojciech Skorusa (BKS WP Kościelisko).

Kadra w Kontiolahti pozostanie do 6 grudnia. Inauguracja Pucharu Świata planowana jest na sobotę 28 listopada - wtedy rozegrane zostaną biegi indywidualne, nazajutrz odbędą się zaś biegi sprinterskie. W kolejnym tygodniu rywalizacja toczyć się będzie w sprintach, biegach pościgowych oraz biegach sztafetowych. Następnie zawodnicy przeniosą się do austriackiego Hochfilzen, gdzie ponownie czekają ich dwa tygodnie zmagań.