W styczniu bez kibiców

Organizatorzy styczniowych zawodów w Oberhofie i Anterselwie poinformowali, że z uwagi na pandemię koronawirusa rywalizacja toczyć się będzie przy pustych trybunach. Wcześniej podobną decyzję przekazali gospodarze Pucharu Świata w Hochfilzen. Zielone światło kibicom dał wyłączni komitet organizacyjny w Kontiolahti.

Najboleśniejsza informacja o niewpuszczaniu kibiców na obiekt biathlonowy dotyczy Oberhofu. Miejscowi organizatorzy sprzedali bowiem już ponad 17 tysięcy biletów. Straty związane z organizacją dwóch tygodni zawodów (7-17 stycznia) przy pustych trybunach szacowane są nawet na około miliona euro. Wzrost liczby zachorowań na koronawirusa oraz polityka rządu Angeli Merkel sprawiła, że organizatorzy zrezygnowali z próby forsowania rozgrywania Pucharów Świata z publicznością na trybunach.

- Serce chciało, ale rozum mówi nie. Rozwój pandemii zmusił nas do podjęcia takiego kroku. Odpowiedzialność za zdrowie kibiców i wolontariuszy sprawiła, że jedyną realną opcją jest organizowanie zawodów bez udziału widowni - brzmi oficjalne oświadczenie komitetu organizacyjnego w Oberhofie.

Podobne słowa wypowiedział Lorenz Leitgeb, wieloletni szef zawodów w Anterselwie, która będzie gościć Puchar Świata w drugiej połowie stycznia. Wraz z władzami lokalnymi uznał on, że organizacja imprezy z kibicami na trybunach oraz przy trasie jest zbędnym ryzykiem.

- Pracujemy nad innowacyjnym projektem, aby za pośrednictwem telewizji każdy mógł we własnym domu poczuć Anterselwę. Chcemy by każdy miał wrażenie oglądania zawodów siedząc w pierwszym rzędzie - powiedział tajemniczo Leitgeb.

Już od dłuższego czasu wiadomo, że zamknięte dla kibiców będą również bramy obiektu w Hochfilzen, które będzie organizować zawody Pucharu Świata od 11 do 20 grudnia. Jedynym ośrodkiem, który na chwilę obecną deklaruje obecność publiczności na zawodach biathlonowych jest Kontiolahti. Władze prowincji Finlandia Wschodnia pozwoliły na sprzedaż ponad czterech tysięcy biletów. Zgodnie z wytycznymi uczestnicy imprezy będą musieli zachować dystans społeczny, dezynfekować ręce oraz zasłaniać nos i usta. Organizatorzy zobowiązani są również przygotować komunikację kibiców w taki sposób, aby uniemożliwić im mieszanie się. Chętni do oglądania biathlonu na żywo będą musieli dotrzeć na stadion własnymi samochodami.