Kadra młodzieżowa szykuje się do zimy

W środę zakończyło się zgrupowanie kadry młodzieżowej, która przez ostatni tydzień trenowała na lodowcu Dachstein. – Odwołanie Pucharu IBU Juniorów sprawiło, że przygotowanie optymalnej ścieżki startowej do MŚJ będzie wyzwaniem – powiedział trener Łukasz Słonina, który odpowiedzialny jest za grupę dziewcząt.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że przygotowania kadry młodzieżowej prowadzonej przez trenerów Łukasza Słoninę i Rafała Lepela wyglądały inaczej niż w latach poprzednich. Reprezentacja całe lato przygotowywała się na obiekcie w Dusznikach-Zdroju.

- Mieliśmy plany, żeby tego lata trenować w Novym Meście oraz Oberhofie, ale wspólnie z trenerem Rafałem uznaliśmy, że zostajemy w kraju – powiedział Łukasz Słonina. - Uważam, że wykonaliśmy jeszcze lepszą pracę niż zeszłym roku. W Dusznikach-Zdroju i na Zieleńcu mieliśmy praktycznie wszystko czego potrzebowaliśmy na daną chwilę. Treningi na śniegu rozpoczęliśmy z zaledwie tygodniowym opóźnieniem względem pierwotnych założeń – dodał.

W obozie w Ramsau, który poprzedził tydzień treningów w Dusznikach-Zdroju, uczestniczyła szóstka zawodniczek: Magda Piczura, Anna Nędza-Kubiniec, Klaudia Topór, Patrycja Stanek (BKS WP Kościelisko), Karolina Janko (AZS AWF Katowice) oraz Daria Gembicka (UKS Lider Katowice). Męską część kadry stanowili: Konrad Badacz, Marcin Zawół (MKS Karkonosze Jelenia Góra), Jan Guńka (BKS WP Kościelisko), Hubert Matusik (UKN Melafir Czarny Bór) oraz Bartosz Penkała (UKS Biathlon Chorzów).

- Decyzja o odwołaniu Pucharu IBU Juniorów oznacza, że mamy więcej czasu na treningi. Nie musimy już celować z formą na początek grudnia. W tym momencie naszym najważniejszym startem są Mistrzostwa Świata Juniorów w Obertilliach, które odbywać się będą na przełomie lutego i marca. Wyzwaniem będzie przygotowanie optymalnej ścieżki startowej dla zawodników. Pierwszym oficjalnym sprawdzianem będą Mistrzostwa Polski planowane na koniec grudnia. Mamy również nadzieję, że sytuacja z COVIDem nie pokrzyżuje nam planów i wystartujemy też w mniejszych zawodach zagranicą – dodał Słonina.

Olimpijczyk z Soczi, który najpierw asystował trenerce Nadii Biełowej w pracy przy kadrze seniorek, a od wiosny 2019 roku pełni funkcję opiekuna żeńskiej kadry młodzieżowej nie wyklucza, że część jego zawodniczek będzie najbliższej zimy startować już w dorosłym Pucharze IBU.

- Mam na myśli Magdę Piczurę i Darię Gembicką pod warunkiem, że wcześniej przejdą kwalifikacje poprzez krajowe sprawdziany. W związku z odwołaniem juniorskich pucharów musimy szukać startów, żeby zawodniczki były jak najlepiej przygotowane do głównej imprezy sezonu – zakończył.

Kolejny obóz kadry młodzieżowej rozpocznie się 21 listopada. Tym razem reprezentacja trenować będzie w Obertilliach - na stadionie, który będzie areną przyszłorocznych MŚJ.

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Łukasz Słonina