Zakaz stosowania fluoru dopiero od sezonu 2021/22

Międzynarodowa Unia Biathlonu ogłosiła dzisiaj, że zakaz stosowania smarów narciarskich zawierających fluor będzie obowiązywał dopiero od sezonu 2021/2022. Wprowadzenie tej zmiany zostało opóźnione o rok ze względu na konieczność dalszych testów urządzenia do wykrywania zakazanych substancji.

IBU wraz z Międzynarodową Federacją Narciarską powołał grupę roboczą, która odpowiedzialna jest za opracowanie Fluorine Trackera - podręcznego urządzenia, które natychmiastowo wykryje obecność smaru fluorowego na nartach. Projekt miał być gotowy już na nadchodzący sezon, jednak prototyp wymaga dalszych testów, adaptacji i kalibracji. 

Stało się więc jasne, że światowa federacja zmuszona jest opóźnić o rok wejście w życie przepisów o zakazie stosowania fluoru. Oznacza to, że w sezonie 2020/2021 stosowania smarów opartych na fluorze będzie zgodne z przepisami.

- Jako IBU w pełni popieramy decyzję grupy roboczej. Zakaz używania fluoru będzie obowiązywał od sezonu 2021/22, kiedy to będziemy dysponować odpowiednim urządzeniem do wykrywania oszustw - powiedział Olle Dahlin, prezydent IBU. 

- Mając na uwadze widoczne zagrożenie dla środowiska związane z woskami fluorowymi, pozostajemy w pełni zaangażowani w wyeliminowanie tych substancji z naszej dyscypliny. Równocześnie mamy jednak obowiązek chronić uczciwość naszych zawodów i zapewnić równe szanse wszystkim ekipom. Biorąc pod uwagę jak niewiele czasu zostało do startu sezonu, Fluorine Tracker na obecnym etapie prac nie jest w stanie zagwarantować dokładności i niezawodności, jakiej od niego wymagamy - dodał.

Inauguracja nowego sezonu Pucharu Świata planowana jest na ostatni weekend listopada. Gospodarzem zawodów będzie fińskie Kontiolahti.