Łapszyn: Nigdy nie naruszyłem przepisów dopingowych

Timofiej Łapszyn, który 24 września został zawieszony w związku podejrzeniem stosowania dopingu, zaapelował do swoich kibiców o udział w zbiórce mającej na celu sfinansowanie pomocy prawnej. Zarzut łamania przepisów dopingowych dotyczy grudnia 2013 roku.

Rosjanin, który od trzech lat reprezentuje barwy Korei Południowej, został zawieszony przez Biathlon Integrity Unit. Jest to niezależny organ powołany przez Międzynarodową Unię Biathlonu, który stoi na straży przestrzegania zasad etyki w tej dyscyplinie. Obok Łapszyna zawieszono również Jekaterinę Głazyrinę. Zarzuty naruszenia przepisów dopingowych wobec nich sięgają okresu przed igrzyskami olimpijskimi w Soczi i zostały sformułowane na podstawie dowodów z raportu McLarena oraz informacji zawartych w bazie danych Moskiewskiego Laboratorium Antydopingowego. 

Głos w sprawie postanowił zabrać główny zainteresowany. Timofiej Łapszyn jest aktywny w mediach społecznościowych, prowadzi nawet swój kanał na YouTube i to właśnie za jego pośrednictwem zaapelował do swoich kibiców o pomoc finansową w celu wynajęcia prawników, którzy mogliby pomóc udowodnić mu swoją niewinność.

- W ponad piętnastoletniej karierze nigdy nie naruszyłem przepisów antydopingowych. Zawsze byłem za czystym sportem i szanowałem działalność organizacji antydopingowych. Mogę jedynie przypuszczać, że doszło do jakiejś ogromnej pomyłki. Mam nadzieję, że sprawa zostanie wkrótce rozwiązana. Współpracuję z prawnikami, którzy przygotowują odpowiedzi na postawione mi zarzuty. Niestety nie są oni tani, a wszystkie moje umowy sponsorskie oraz wynagrodzenie z federacji zostały zawieszone. Proszę o wparcie każdego, kto nie jest obojętny na moją historię - powiedział Łapszyn.

Największym osiągnięciem 32-latka z Krasnojarska pozostaje drugie miejsce w sprincie wywalczone przed dziewięcioma laty w Kontiolahti. W sumie na pucharowym podium stawał trzykrotnie. Na igrzyskach w Pjongczang reprezentując barwy gospodarzy zawodów zajął 16. miejsce w sprincie. W ubiegłym sezonie w klasyfikacji generalnej sklasyfikowany został na 44. miejscu. Zawieszenie przez Biathlon Integrity Unit oznacza brak możliwości startów w zawodach międzynarodowych do momentu wyjaśnienia sprawy.

Powiązane osoby

 Korea Południowa | mężczyzna | Timofiej Łapszyn