Biathlonowe kadry w poszukiwaniu śniegu

Po mistrzostwach Polski w biathlonie na nartorolkach, które w miniony weekend rozgrywane były w Dusznikach-Zdroju, obie seniorskie reprezentacje wyjechały na zgrupowania zagraniczne. Kadra kobiet trenuje w Ruhpolding, natomiast grupa mężczyzn przygotowuje się do sezonu zimowego w Ramsau.

Trener Michael Greis na podstawie opracowanego przez siebie systemu kwalifikacji (składały się na niego rezultaty pięciu biegów eliminacyjnych – dwóch podczas mistrzostw Polski w biathlonie letnim, dwóch podczas mistrzostw Polski w biathlonie na nartorolkach oraz sprawdzianu biegowego) wyłonił grupę pięciu biathlonistek, które rozpoczęły we wtorek zgrupowanie w Ruhpolding. Znalazły się w niej Kamila Żuk, Kinga Zbylut, Karolina Pitoń, Joanna Jakieła, Natalia Tomaszewska. Do treningów z kadrą wraca Monika Hojnisz-Staręga, która ze względu na kontuzję żeber była wyłączona z możliwości startów.

- W pierwszym tygodniu obozu w Ruhpolding czekają nas jeszcze treningi na nartorolkach, ale później przenosimy się bezpośrednio do Ramsau, gdzie po raz pierwszy założymy narty. Od marcowego startu w Mistrzostwach Europy Juniorów nie miałam ani jednej okazji do biegania na śniegu. Tęsknie za tym bardzo, bo kocham zimę – powiedziała Joanna Jakieła.

Zawodniczki w Ramsau spotkają się z kadrą mężczyzn, która do Austrii wyjechała już w poniedziałek. Trener Anders Bratli tym razem zdecydował się powołać piątkę zawodników: Grzegorza Guzika, Andrzeja Nędzę-Kubińca, Łukasza Szczurka, Marcina Szwajnosa oraz Wojciecha Skorusę.

- Po mistrzostwach nocowaliśmy w Dusznikach-Zdroju i rano wyruszyliśmy z powrotem do Ramsau. Z powrotem, bo na lodowcu trenowaliśmy już w sierpniu. Po dwóch tygodniach wracamy do Polski, gdzie spędzimy kilka dni i następnie wyjeżdżamy do norweskiej miejscowości Gålå. Jest to nowy ośrodek biathlonowy, który zarekomendował trener Bratli. Tam w zaciszu będziemy przygotowywać się już bezpośrednio do startów pucharowych – powiedział Grzegorz Guzik.

Zarówno kadra mężczyzn, jak i kadra kobieta swoje zgrupowania w Ramsau zakończą 18 października. Dwa dni prędzej z Ramsau wyjadą za to podopieczni trenera Adama Jakieły, który na zgrupowanie kadry B powołał Magdalenę Gwizdoń, Annę Mąkę, Kamilę Cichoń, Tomasza Jakiełę i Przemysława Pancerza. Ich obóz rozpocznie się w najbliższy czwartek.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Joanna Jakieła

 Polska | mężczyzna | Grzegorz Guzik