Udane pościgi Żuk i Guzika

Kamila Żuk i Grzegorz Guzik wygrali biegi pościgowe podczas Mistrzostw Polski w biathlonie na nartorolkach, które zakończyły się w niedzielę w Dusznikach-Zdroju. Zawody rozgrywane były przy bardzo zmiennej pogodzie.

Awaria prądu spowodowała, że organizatorzy mistrzostw zmuszeni byli odwołać rywalizację młodzików. Dopołudniowa aura nie sprzyjała jednak rozgrywaniu zawodów. Ulewny deszcz spowodował, że w wielu miejscach na trasie tworzyły się sporych wielkości kałuże. W tych niekorzystnych warunkach jako pierwsi na obiekcie pojawili się juniorzy młodsi. Start na mokrym asfalcie najlepiej wyszedł Annie Nędzy-Kubiniec z BKS WP Kościelisko oraz Hubertowi Matusikowi z UKN Melafir Czarny Bór.

Po południu się rozpogodziło, starsze kategorie rywalizowały już przy słonecznej pogodzie. W biegu pań do półmetka rywalizacji wydawało się, że po drugie złoto sięgnie Karolina Pitoń. Zwyciężczyni sprintu nie poradziła sobie jednak najlepiej ze stójką i do mety dotarła jako trzecia. Zwyciężyła Kamila Żuk, dla której to pierwszy złoty medal nartorolkowych mistrzostw w karierze. Zawodniczka z Sokołowska na strzelnicy radziła sobie ze zmiennym szczęściem - w sumie spudłowała sześciokrotnie - ale na trasie nie było na nią mocnych. Do mety dotarła z przewagą szesnastu sekund nad Joanną Jakiełą. Najmłodsza z medalistek okazała się najlepszą strzelczynią dnia. Zawodniczka z Kościeliska biegała tylko trzy karne rundy. Z trzeciego miejsca po sprincie na ósmą lokatę na mecie biegu pościgowego spadła Daria Gembicka. Biathlonistka UKS Lider Katowice została jednak triumfatorką klasyfikacji juniorek.

Tuż za podium uplasowały się Anna Mąka, Magdalena Gwizdoń i Natalia Tomaszewska. Słabiej spisała się Kinga Zbylut, która zaliczyła aż 11 pudeł i finiszowała jako dziewiąta.

W rywalizacji seniorów charakter mistrza pokazał Grzegorz Guzik. Zawodnik BLKS Żywiec startował jako siódmy zawodnik sprintu, a tymczasem już na drugim okrążeniu liderował stawce. Tego prowadzenia nie oddał już do mety. Z trzema karnymi rundami wygrał z przewagą ponad minuty nad kolejnym biathlonistą! Guzik został tym samym najbardziej utytułowanym biathlonistą w historii mistrzostw. Jest to jego ósmy złoty krążek, w tabeli multimedalistów wyprzedził mogącego się pochwalić siedmioma wygranymi Krzysztofa Pływaczyka.

Drugi srebrny medal w trakcie tego weekendu wywalczył Wojciech Skorusa, który o 42 sekundy wyprzedził trzeciego na mecie Przemysława Pancerza. Łukasz Szczurek tym razem musiał się zadowolić jedynie czwartym miejscem. Doświadczony biathlonista przed finiszem wyprzedził Jana Guńkę, który oprócz piątego miejsca wśród seniorów wywalczył złoto w kategorii juniorów. Marcin Zawół, który wygrał bieg sprinterski, po zaliczeniu ośmiu karnych rund dotarł do mety na ósmym miejscu.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Kamila Żuk

 Polska | mężczyzna | Grzegorz Guzik