CAS: Zajcewa winna, Wiłuchina odzyskuje medal

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie anulował dożywotnią dyskwalifikację trzech rosyjskich biathlonistek: Olgi Wiłuchiny, Jany Romanowej i Olgi Zajcewej. Konsekwencje w związku z naruszeniem kodeksu antydopingowego poniesie tylko ta ostatnia. Jednocześnie IBU poinformowało o zawieszeniu Jekateriny Głazyriny oraz Timofieja Łapszyna.

Wiłuchina, Romanowa i Zajcewa zostały dożywotnio zdyskwalifikowane w związku ze śledztwem w sprawie systemowego dopingu w Rosji. Wszystkie trzy brały udział w sztafecie 4x6 km, w której wywalczyły srebrny medal. Wynik ten jednak anulowano. Czwartkowy wyrok CAS tego nie zmieni. Trybunał potwierdził bowiem, że Zajcewa dopuściła się złamania przepisów antydopingowych. CAS zmienił jednak jej karę nakładając wstecznie dyskwalifikację z igrzysk w Pjongczang zamiast dożywotniej. Zmiana ta wnosi niewiele o tyle, że cała trójka zakończyła już biathlonowe starty.

- Sprawa przeciwko Wiłuchinie i Romanowej sprowadza się wyłącznie do podejrzeń o złamanie przepisów antydopingowych. Żaden z czynów, którego rzekomo miały dopuścić się te dwie zawodniczki, nie został udowodniony przed sądem. Kary nałożone na Wiłuchinę i Romanową zostaną zniesione, a ich wyniki w indywidualnych startach na igrzyskach w Soczi przywrócone - napisał w oświadczeniu CAS.

W tej imprezie Wiłuchina wywalczyła srebro w sprincie na 7,5 km. Decyzja CAS oznacza, że medalu nie otrzyma czwarta w tym biegu Karin Oberhofer z Włoch. Weronika Nowakowska pozostanie więc siódmą zawodniczką igrzysk w Soczi.

W czwartek Międzynarodowa Unia Biathlonu poinformowała natomiast o tymczasowym zawieszeniu z powodu dopingu dwojga innych Rosjan: Jekateriny Głazyriny i Timofieja Łapszyna. Oboje są podejrzani o naruszenie przepisów antydopingowych. Głazyrina była już zawieszona w latach 2017-2019 za stosowanie dopingu. Łapszyn z kolei od 2017 roku reprezentuję Koreę Południową.

Powiązane osoby

 Korea Południowa | mężczyzna | Timofiej Łapszyn

 Rosja | kobieta | Olga Wiłuchina

 Rosja | kobieta | Olga Zajcewa

 Rosja | kobieta | Jana Romanowa