Puchar Świata w Ostersund zagrożony?

Gospodarze Pucharu Świata w Ostersund nie są pewni tego czy będą w stanie zorganizować zawody zaplanowane na pierwszy tydzień grudnia. - Obowiązujące ograniczenia związane z koronawirusem powodują, że w zawodach nie mogliby wziąć udziału biathloniści z Rosji, Ukrainy czy USA - powiedział Patrik Jemteborn, szef miejscowego komitetu organizacyjnego.

Zawody Pucharu Świata w Ostersund zgodnie z planem powinny odbyć się w dniach od 3 do 6 grudnia. Czy tak będzie? Wątpliwe, skoro swoje wątpliwości publicznie wyrażają sami organizatorzy. Przeszkodą są bowiem ograniczenia w przemieszczaniu się nałożone przez władze w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. Komitet organizacyjny pod przewodnictwem Patrika Jemteborna zwrócił się do szwedzkiego rządu o pomoc. Restrykcje uniemożliwiające wjazdowi do Szwecji osobom spoza Unii Europejskiej (za wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu u Szwajcarii) obowiązują co prawda do 31 października, ale nie ma żadnych gwarancji, że nie zostaną przedłużone.

Po odwołaniu Pucharu IBU w Idre, podobna decyzja dotycząca Pucharu Świata w Ostersund byłaby bolesnym ciosem. Liczymy, że rząd zrobi wyjątek i zwolni z zakazu wjazdu osoby uczestniczące w naszym wydarzeniu. Ważne, żebyśmy takie stanowisko otrzymali jak najszybciej, bo IBU decyzje dotyczące kształtu kalendarza Pucharu Świata podejmie już w przyszłym tygodniu. Z sygnałów, które otrzymuję wynika, że zamiast czterech grudniowych lokalizacji, zawody zostaną rozegrane tylko w dwóch miejscach - powiedział Patrik Jemteborn w wywiadzie dla telewizji SVT.

Międzynarodowa Unia Biathlonu zapewnia, że pochyla się nad każdym scenariuszem umożliwiającym utrzymaniem pełnej liczby startów pucharowych. Zarząd IBU zbierze się w dniach 26 i 27 września. To właśnie wtedy mają zapaść ostateczne decyzje co do kalendarza Pucharu Świata w okresie przed Bożym Narodzeniem.

- Możliwe, że IBU zdecyduje się na rozegranie wszystkich czterech grudniowych zawodów w jednym miejscu. Zaproponowałem, żeby było to Ostersund. Jednak najpierw musimy uzyskać zgodę na wjazd zawodników do Szwecji. Bez zielonego światła od rządu na taki scenariusz nie ma żadnych szans - zakończył Jemteborn.

Zgodnie z planem Puchar Świata w sezonie 2020/21 powinien zainaugurować w ostatni weekend listopada w Kontiolahti. Poza Ostersund gospodarzami grudniowych zawodów są jeszcze austriackie Hochfilzen oraz francuskie Le Grand Bornand.