Poważne zmiany w kalendarzu startów na zimę

Międzynarodowa Unia Biathlonu poinformowała o zmianach w kalendarzu startów wynikających z pandemii koronawirusa. W sezonie 2020/21 odwołany został cykl Pucharu IBU Juniorów, znacznie zredukowana zostanie również liczba startów w Pucharze IBU. Decyzje odnośnie finalnego kształtu kalendarza Pucharu Świata zapadną pod koniec miesiąca.

Juniorzy o punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu IBU w sezonie 2020/21 mieli rywalizować w Martell (Włochy), Lenzerheide (Szwajcaria) oraz Haanja (Estonia). Dodatkowo w ramach cyklu miały odbyć się Mistrzostwa Europy Junioróww łotewskiej Madonie. Zarząd IBU z uwagi na pandemię koronawirusa i wynikające z tego powodu ograniczenia w przemieszczaniu się oraz organizacji imprez postanowił wykreślić wszystkie te zawody z kalendarza. Juniorzy na arenie międzynarodowej zbliżającej się zimy powalczą wyłącznie w Mistrzostwach Świata Juniorów. Te zaplanowane są na przełomie lutego i marca w Obertilliach.

Odwołanie juniorskiego Pucharu IBU to nie jedyna poważna zmiana w planach startowych na przyszły sezon. W znaczącym stopniu okrojona zostanie bowiem rywalizacja w ramach seniorskiego Pucharu IBU. Z kalendarza wypadły bowiem zaplanowane na listopad i grudzień zawody w Idre (Szwecja), Sjusjoen (Norwegia) oraz Martell (Włochy). Zawodnicy i zawodniczki zmagania na drugim najważniejszym szczeblu zawodów rozpoczną dopiero w styczniu. Gospodarzy poszczególnych imprez poznamy w terminie późniejszym. Na dzisiaj pewne swojego miejsca w kalendarzu są jedynie Duszniki-Zdrój, które w dniach 24-31 stycznia gościć mają Mistrzostwa Europy.

IBU zapewnia, że dołoży wszelkich środków, żeby sezon Pucharu Świata wraz z zaplanowanymi na luty Mistrzostwami Świata w Pokljuce odbył się zgodnie z planem. Finalny kształt rywalizacji - program oraz organizatorów przystanków w listopadzie oraz grudniu 2020 roku - poznamy pod koniec września. 

- Zdajemy sobie sprawę w jak trudnym czasie się znaleźliśmy. Pracujemy nad tym by przeprowadzić możliwie największą liczbę zawodów przy jednoczesnym zachowaniu  wszelkich zaleceń sanitarnych. Zdrowie wszystkich uczestników jest dla nas priorytetem. Cieszymy się, że na chwilę obecną udało nam się zapewnić międzynarodową rywalizację sportową na każdym z poziomów. Gdzie tylko będzie to możliwe będziemy wspierać organizację regionalnych zawodów - powiedział prezydent IBU Olle Dahlin.

Według planu sezon Pucharu Świata powinien zainaugurować w ostatni weekend listopada w fińskim Kontiolahti.