Akimowa wraca po przerwie macierzyńskiej

Po ponad dwurocznej przerwie spowodowanej narodzinami dziecka Tatiana Akimowa wznowiła treningi. Wiele mówiło się o tym, że 30-latka karierę kontynuować będzie w barwach Białorusi, nowy prezes Rosyjskiego Związku Biathlonu Wiktor Maigurow zapowiedział jednak, że zawodniczka otrzyma powołanie do macierzystej reprezentacji.

Akimowa była rewelacją zawodów Pucharu Świata w Novym Meście w sezonie 2016/17. Wygrała wówczas sprint, a w biegu pościgowym była trzecia. W tym samym sezonie stanęła na podium Mistrzostw Świata w Hochfilzen. Wraz z Aleksandrem Łoginowem, Antonem Szypulinem i Olgą Poczufarową wywalczyła brąz w sztafecie mieszanej. Zawodniczka z Czeboksarów była jedną z dwóch Rosjanek dopuszczonych przez MKOl do startu na igrzyskach olimpijskich w 2018 roku. Akimowa Pjongczang jednak nie podbiła, jej najlepszym osiągnięciem była piętnasta lokata w biegu indywidualnym.

Po powrocie z Korei Rosjanka ogłosiła przerwę w startach, którą wykorzystała na powiększenie rodziny. Latem 2019 roku na świat przyszła jej pierwsza córka. Po kolejnych dwunastu miesiącach urlopu macierzyńskiego Akimowa zapragnęła wrócić do biathlonu.

Poprzednie władze rosyjskiej federacji biathlonowej nie widziały jednak dla niej miejsca w składzie. Miejscowe media pisały o Akimowej w kontekście całkiem prawdopodobnej zmiany reprezentacji. Zawodniczka śladem wielu swych rodaczek miała zasilić szeregi kadry Białorusi. Zmiana na stanowisku prezesa Rosyjskiego Związku Biathlonu spowodowała, że zapowiadany transfer może nie dojść do skutku.

- Tatiana trenuje aktualnie wraz z mężem w Iżewsku. Planujemy wysłać jej powołanie do reprezentacji. Spodziewam się, że Akimowa będzie obecna już podczas następnego zgrupowania kadry – powiedział Wiktor Maigurow, który 11 lipca wygrał wybory na prezesa rosyjskiego związku.

Do czasu otrzymania powołania Akimowa będzie kontynuować przygotowania wraz z drużyną regionalną Czuwaszji.