Pucharowa premiera supersprintu odłożona

Międzynarodowa Unia Biathlonu poinformowała o drobnej korekcie w kalendarzu przyszłorocznego Pucharu Świata. Zamiast supersprintu podczas finałowych zawodów w Oslo rozegrane zostaną biegi masowe. Działacze IBU chcą dalszych testów tej najnowszej biathlonowej konkurencji.

Na czym polega supersprint? Rozgrywka wzorem narciarskich biegów sprinterskich przebiega dwuetapowo. Do południa zawodnicy rywalizują w starcie interwałowym pokonując trzy ośmiusetmetrowe pętle, między nimi dwukrotnie meldując się na strzelnicy. W przypadku niecelnych strzałów mają możliwość skorzystania z jednego dodatkowego pocisku. Jeśli przy jego pomocy nie uda się zestrzelić wszystkich krążków, to wówczas zawodnik zmuszony jest przebiec karną rundę o długości 75m. Trzydziestu najlepszych biathlonistów z kwalifikacji awansuje do rozgrywanego tego samego dnia finału. Zawodnicy startują w nim wspólnie, przebiegają dystans 4km (pięć rund po 800m) oddając dwukrotnie strzelanie w postawie leżąc oraz dwukrotnie w postawie stojąc. Strzelanie odbywa się na tych samych zasadach, co w kwalifikacjach. Wygrywa ten, który jako pierwszy przecina linię mety.

Ta nowa dynamiczna konkurencja była do tej pory testowana w zawodach Pucharu IBU oraz Pucharu IBU Juniorów, ale zdążyła już zadebiutować w programach dwóch imprez mistrzowskich. Latem ubiegłego roku rywalizowano w niej o medale podczas Mistrzostw Świata w biathlonie na nartorolkach, tej zimy supersprint otworzył rywalizację w Mistrzostwach Europy. Naturalnym krokiem była premiera w najważniejszym cyklu zawodów w świecie biathlonu, czyli w Pucharze Świata. Według planów miała ona nastąpić w marcu 2021 roku podczas finałowych zawodów w Oslo. 

- Komitet Techniczny po konsultacjach z zawodnikami zaproponował szereg zmian w regulaminie supersprintu. W ich konsekwencji zdecydowano, że format wymaga dalszych testów na poziomie Pucharu IBU zanim zostanie zaprezentowany na głównej scenie Pucharu Świata. Przyszłoroczne zawody w Holmenkollen będą miały więc tradycyjny program ze sprintami, biegami pościgowymi i biegami ze startu wspólnego - można przeczytać w komunikacie Międzynarodowej Unii Biathlonu.

Projekt zmiany reguł supersprintu pozostaje tajemnicą. Pierwsze testy nowego formatu przeprowadzone zostaną podczas grudniowych zawodów Pucharu IBU oraz Pucharu IBU Juniorów w Martell.