Nowości w pucharowym kalendarzu na sezon 2020/21

Międzynarodowa Unia Biathlonu ogłosiła program przyszłorocznej edycji Pucharu Świata. Zmagania rozpoczną się w ostatni weekend listopada podczas specjalnych zawodów otwarcia sezonu w Kontiolahti. Debiutu na tym szczeblu zawodów doczeka się supersprint.

Ostatnie lata przyzwyczaiły kibiców do tego, że inauguracja sezonu rozciągnięta była na dwa weekendy. Rywalizacja rozpoczynała się w niedzielę od wyścigów sztafet mieszanych i kończyła się dopiero po tygodniu, w czasie którego rozgrywano w sumie aż pięć konkurencji. Od sezonu 2020/21 stosowane będzie inne rozwiązanie. Pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej będzie można zdobywać podczas zaledwie dwudniowych zawodów otwarcia sezonu, które planowane są w Kontiolahti. W weekend 28 i 29 listopada rozegrane zostaną biegi indywidualne oraz sprinty. Następnie zawodnicy przeniosą się do Ostersund, gdzie odbędą się już regularne zawody pucharowe.

Hochfilzen, Annecy, Oberhof, Ruhpolding, Anterselwa, Pokljuka (gospodarz MŚ) - kolejne przystanki Pucharu Świata to ośrodki doskonale znane biathlonowym kibicom. Po raz pierwszy biathloniści i biathlonistki pojawią się za to na obiekcie Kuyangshu Biathlon Center, który w 2022 roku będzie areną igrzysk w Pekinie. Próba olimpijska będzie mieć miejsce od 26 lutego do 1 marca 2021 roku. Sezon zakończą zawody w Novym Meście oraz Oslo.

Łącznie zaplanowano 26 startów indywidualnych, na które składają się: 10 sprintów, 7 biegów pościgowych, 5 biegów masowych, 3 biegi indywidualne oraz... supersprint. 

Na czym polega supersprint? Rozgrywka wzorem narciarskich biegów sprinterskich przebiega dwuetapowo. Do południa zawodnicy rywalizują w starcie interwałowym pokonując trzy ośmiusetmetrowe pętle, dwukrotnie meldując się na strzelnicy. W przypadku niecelnych strzałów mają możliwość skorzystania z jednego dodatkowego pocisku. Jeśli przy jego pomocy nie uda się zestrzelić wszystkich krążków to wówczas zawodnik zmuszony jest przebiec karną rundę o długości 75m. Trzydziestu najlepszych biathlonistów z kwalifikacji awansuje do rozgrywanego tego samego dnia finału. Zawodnicy startują w nim wspólnie, przebiegają dystans 4km (pięć rund po 800m) oddając dwukrotnie strzelanie w postawie leżąc oraz dwukrotnie w postawie stojąc. Strzelanie odbywa się na tych samych zasadach, co w kwalfikacjach. Wygrywa ten, który jako pierwszy przecina linię mety.

Po trzech latach testów w zawodach Pucharu IBU oraz na tegorocznych Mistrzostwach Europy zdecydowano się dać szansę tej najmłodszej biathlonowej konkurencji również w zawodach najwyższego szczebla. Jej premiera będzie mieć miejsce podczas finałowych zmagań w Oslo.

Zadowoleni powinni być również ci kibice, którzy cenią rywalizację drużynową. Biegi sztafetowe rozegrane zostaną w sumie aż sześciokrotnie. Do tego dodać należy trzy biegi sztafet mieszanych oraz trzy supermiksty.