Zażarta walka o wygraną w generalce! Hojnisz-Staręga znów o

Dorothea Wierer wywalczyła Puchar Świata za sezon 2019/20. W ostatnim biegu sezonu Włoszka obroniła przewagę nad Tiril Eckhoff. Jako pierwsza linię mety przecięła Julia Simon, Monika Hojnisz-Staręga była piąta.

To był szalony bieg, w którym prowadzenie zmieniało się co strzelanie! Już podczas pierwszej wizyty na strzelnicy dwie karne rundy zaliczyła Denise Herrmann. Na prowadzenie wyszła Franziska Preuss, ale i ona nie udźwignęła tego brzemia i po czterech pudłach na drugim strzelaniu wypadła aż do trzeciej dziesiątki. Wówczas liderką wyścigu została Marketa Davidova. Czeszka podobnie jak jej poprzedniczki nie wytrzymała presji i po trzech niecelnych strzałach oddała pierwsze miejsce Tiril Eckhoff.

Norweżka miała otwartą drogę do odniesienia zwycięstwa nie tylko w dzisiejszym biegu, ale również w klasyfikacji generalnej, ale podczas ostatniego strzelania trafiła tylko dwa razy i przed finałową pętlą była za plecami Dorothei Wierer. Mimo, że na trasie wyprzedziła Włoszkę i finiszowała tuż przed nią na dziesiątym miejscu to zabrało jej punktów do wyprzedzenia rywalki w końcowym rankingu. Wierer jest więc pierwszą biathlonistką od ery Magdaleny Forsberg, która wygrała kryształową kulę rok po roku.

Zwycięstwo w sobotnim biegu odniosła Julia Simon. Francuzka startowała jako jedenasta i spudłowała po drodze tylko dwa razy. Jest to jej pierwsza wygrana w karierze. Druga była Selina Gasparin, dla której to pierwsze pucharowe podium od czterech lat. Szwajcarka wyprzedziła w końcówce Lisę Vittozzi. Blisko tej dwójki była Kaisa Makarainen. Fince w ostatnim starcie w karierze nie udało się jednak stanąć na podium.

Kolejny występ na miarę pierwszej dziesiątki zanotowała Monika Hojnisz-Staręga. Nasza zawodniczka znów nieźle poradziła sobie na strzelnicy pudłując tylko dwa razy. Niestety to drugie pudło kosztowało ją miejsce na podium. Polka na ostatnich kilkuset metrach udanie rozprawiła się z dwiema Szwedkami Johanną Skottheim i Moną Brorsson zapewniając sobie piąte miejsce. W klasyfikacji generalnej Hojnisz-Staręga zajęła ostatecznie dwunaste miejsce.

Kinga Zbylut po w sumie czterech pudłach dotarła do mety na 43. pozycji.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU POŚCIGOWEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Francja | kobieta | Julia Simon

 Włochy | kobieta | Dorothea Wierer

 Norwegia | kobieta | Tiril Eckhoff

 Polska | kobieta | Monika Hojnisz-Staręga