W ostatnim starcie w Anterselwie Johannes Thingnes Boe w świetnym stylu zdobył złoto, które było jego szóstym medalem na tegorocznych Mistrzostwach Świata. Norweg podkreślił jednak, że powtórzenie zeszłorocznych osiągnięć nie przyszło mu łatwo.

Johannes Boe w biegu masowym sprawiał wrażenie wyjątkowo skoncentrowanego. Do ostatniego startu na Mistrzostwach Świata podszedł niezwykle metodycznie.

- Bardzo skupiałem się w pierwszych strzelaniach, żeby być spokojnym na początku biegu. Miałem szczęście, że na trzecie strzelanie przybiegłem sam i mogłem poświęcić na to trochę więcej czasu. Na spokojnie odetchnąłem, trafiłem i pierwszy cel i później już miałem dobry flow - opowiedział.

Dopiero przed przedostatnią rundą biegową Norweg zdecydował się przyspieszyć swój bieg i wypracować wyraźną przewagę nad rywalami.

- Starałem się wyrobić pewną przewagę, bo nigdy nie wiadomo, co się wydarzy w ostatnim strzelaniu.

Młodszy z braci Boe jest niewątpliwie jedną z gwiazd kończących się Mistrzostw Świata, jednak jego występy mogą pozostawić pewien niedosyt. Norweg zdobył sześć medali, trzy złote i trzy srebrne, ale tylko jeden złoty w konkurencji indywidualnej – właśnie w biegu masowym.

- Byłem podekscytowany przyjeżdżając na Mistrzostwa, miałem nadzieję osiągnąć podobny wynik do zeszłorocznego, ale było bardzo ciężko. W zeszłym roku miałem cztery złote medale, teraz trzy. Ale jestem szczęśliwy – powiedział.

Johannes Boe skomentował niezwykłe osiągnięcia swojej koleżanki z reprezentacji Marte Olsbu Roeiseland.

- Żeby zdobyć siedem medali musisz mieć też silną drużynę, zarówno kobiecą, jak i męską, odkąd rozgrywane są sztafety mieszane.  Ale to co jest najbardziej niesamowite w osiągnięciu Marte, to fakt, że wygrała we wszystkich sztafetach. W supermikście i w sztafecie kobiecej była tą, która faktycznie zdobyła złoto. Zwyciężała też każdego dnia, ja wiem, jak bardzo jest to trudne.  

Wielki apetyt na złoto ostatniej konkurencji Mistrzostw Świata miał  Quentin Fillon Maillet, który ponownie stanął na drugim miejscu podium. Zawody opuszcza więc z dwoma srebrnymi medalami, za sprint i bieg masowy oraz złotem zdobytym w sztafecie.

- Byłem dzisiaj bardzo zmotywowany. Moim celem na tych Mistrzostwach było zdobycie złota. Jestem trochę smutny, bo było bardzo blisko. Ale była też wczorajsza sztafeta. To były dobre Mistrzostwa - stwierdził. 

Pomimo dwóch pudeł na koncie, przed ostatnim strzelaniem Francuz wciąż miał teoretyczną szansę na wygraną.

- Przed ostatnim strzelaniem wiedziałem, że jeśli Johannes się pomyli, będzie szansa na złoto. On się nie pomylił, za to ja spudłowałem. Na trasie starałem się biec jak najszybciej, żeby walczyć o srebro. Muszę popracować nad moim strzelaniem, bo mam z tym teraz problemy - przyznał.

Fillon Maillet jest obecnie drugim zawodnikiem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i traci do Martina Fourcade 76 punktów. Nic nie jest więc jeszcze pewne i Francuz zapowiedział, że będzie walczył o jak najlepszą pozycję.

Do ostatnich metrów ważyły się losy brązowego medalu, o który rywalizowali Emilien Jacquelin i Tarjei Boe. Szansę wykorzystał Jacquelin.

- Było dokładnie odwrotnie jak w biegu pościgowym, Tarjei wyprzedził mnie w miejscu, gdzie Johannes pozwolił się wyprzedzić. Wiedziałem więc, co Tarjei chce zrobić.  Kiedy zbliżaliśmy się do stadionu miałem dwa metry miejsca z prawej strony i zdecydowałem się go wyprzedzić. Było mi trudniej, niż w poprzednich startach, może przez gorsze warunki na trasie – opowiedział Francuz.

Jacquelin był najmłodszym biathlonistą w bardzo mocnej reprezentacji Francji, ale zawody opuszcza z czterema medalami – dwoma złotymi za bieg pościgowy i sztafetę i dwoma brązowymi, które zdobył w supermikście i biegu masowym.  

- Wiele się nauczyłem na tych Mistrzostwach. Wiem, że mogę stanąć na podium w każdej konkurencji, musze tylko ciężko pracować. Nie skupiać się na moich odczuciach, tylko pracować. Tak, jak to robiłem na tych Mistrzostwach – podsumował.

Kolejny start panów, tym razem w Novym Meście 6 marca, kiedy rozegrany zostanie bieg sprinterski.

Powiązane osoby

 Francja | mężczyzna | Emilien Jacquelin

 Francja | mężczyzna | Quentin Fillon Maillet

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe